Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wstrzymał się z decyzją ws. skargi Sosnowca na decyzję wojewody śląskiego, który zmienił nazwę ronda im. Edwarda Gierka.

11 kwietnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wstrzymał się z decyzją ws. skargi Sosnowca na decyzję wojewody śląskiego, który w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną zmienił nazwę ronda im. Edwarda Gierka. Rozprawa trwała zaledwie kilka minut i została odroczona do 23 kwietnia. Sędziowie WSA zwrócili się do władz miasta o kolejne wyjaśnienia.

– Sąd chce poznać, jakie przesłanki sprawiły, że nie nie wykonaliśmy decyzji wojewody i nie zmieniliśmy patrona ronda – wyjaśnia Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Edward Gierek zdekomunizowany

Przypomnijmy, że 13 grudnia zeszłego roku wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wydał zarządzenie zastępcze, które zmieniło rondo im. Edwarda Gierka w rondo im. Zagłębia Dąbrowskiego. Zrobił to na mocy ustawy dekomunizacyjnej, która dawała mu takie uprawnienia w sytuacji, gdy nie podjęto przez samorząd żadnej uchwały.

– Wydaje się, że nowa nazwa wpisuje się w klimat regionu i jest nazwą neutralną, która nie powinna budzić kontrowersji. Ważne, żeby tam gdzie mieszkańcy szeroko wypowiadali się w konsultacjach, nazwa odzwierciedlała ich stan tożsamości – mówił w grudniu Jarosław Wieczorek.

Radni z Sosnowca nie podnieśli uchwały, na mocy której patronem ronda u zbiegu ulic 1 Maja, Ostrogórskiej, Małachowskiego i Sienkiewicza był Edward Gierek. Prezydent Arkadiusz Chęciński zarządził konsultacje społeczne, w których ponad 96 proc. było za pozostawieniem Edwarda Gierka patronem ronda. W konsultacjach wzięło udział ponad 12 tys. sosnowiczan.

Opierając się na wynikach konsultacji sosnowieccy radni nie zmienili nazwy ronda. Przywołali też słowa Jarosława Kaczyńskiego wypowiedziane w 2010 roku w Sosnowcu. Kandydujący wówczas na prezydenta Polski prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił o „zdrowych ambicjach, które chciały uczynić z Polski kraj ważny”, a Edwarda Gierka nazwał „komunistą, ale jednak patriotą”.

Zaskarżyli decyzję wojewody

Miasto skargę do WSA złożyło 4 stycznia 2018 roku. Jak czytamy w uzasadnieniu „zmiana nadanej przez organ uchwałodawczy nazwy jest zaprzeczeniem samorządności i stanowi przykład autorytarnej decyzji organu administracji rządowej”.

Zdaniem samorządowców z Sosnowca, nazwa ronda im. Edwarda Gierka nie symbolizuje komunizmu, a „stanowi jedynie upamiętnienie osoby pochodzącej z Sosnowca, mającej zasługi dla rozwoju tego miasta i ma znaczenie symboliczne”. Dodają też, że pozostawienie dotychczasowej nazwy jest uznaniem wobec mieszkańców, opowiadających się za tym, aby Edward Gierek został upamiętniony w przestrzeni publicznej.

Innego zdania jest wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. – Gierek absolutnie wpisuje się w ustawę o zakazie o propagowaniu komunizmu. Jako pierwszy sekretarz KZ PZPR legitymizował i utrwalał komunistyczną władzę. Za jego czasów doszło też do uchwalenia konstytucji w 1975 roku, która wprowadzała zależność od Związku Radzieckiego i przewodnią rolę partii – ocenia.

PRZECZYTAJ: Wystawa, która wzbudza kontrowersje. Wiele twarzy Gierka

Jak zakończy się sprawa ronda Gierka? Czy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach pójdzie w ślady swoich kolegów z Gdańska, którzy uchylili zarządzenie zastępcze wojewody pomorskiego o zmianie nazw kilku ulic? Przypomnijmy tylko, że jedną ze zdekomunizowanych ulic była ul. Dąbrowszczaków, którą przemianowano na ulicę Lecha Kaczyńskiego.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

„Pomożecie? Pomożemy!” – kim był Edward Gierek

6 KOMENTARZE

  1. A wprowadzić numerki – jak ma być wszędzie jednakowo to będzie!
    A kiedy pomnik Kruczkowskiego musimy zlikwidować? – debilizm!

  2. A ja po raz kolejny przypominam: nazwa Zagłębia Dąbrowskiego już funkcjonuje od kilkunastu lat w Sosnowcu. Jest to nazwa arterii (drogi E94) biegnącej od Dąbrowy Górniczej do granicy z Katowicami (E86). Celowe działanie wojewody czy po prostu brak wiedzy?

  3. Można oczywiście tłumaczyć, że tamto to Aleja a to Rondo więc mogą jeszcze być ulica, plac, zaułek czy co tam jeszcze o tej samej nazwie. Tylko że jest to tłumaczenie na poziomie szkoły podstawowej (klas I — IV)

  4. Wszyscy walczą o Gierka a na wypożyczalni rowerów przy rondzie nowa nazwa Z.D. na przystankach nowa nazwa Z.D. no to kto tu walczy? bo ja nie wiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here