W dniach 3-5 sierpnia na terenie Zawiercia realizowane będą zdjęcia do filmu pt. „Gierek”. W związku z produkcją wystąpią utrudnienia dla mieszkańców.

27 lipca lipca ruszyły zdjęcia do najnowszego filmu produkcji Global Studio „Gierek”. Film, jak wskazuje sam tytuł, opowiadać będzie o Edwardzie Gierku, jednym z najbardziej kontrowersyjnych I sekretarzy KC PZPR, pochodzącym z Sosnowca.

Jak ujawnił producent, akcja filmu obejmie lata 1970-82, czyli okres kiedy Edward Gierek był pierwszym sekretarzem KC PZPR, a potem został od władzy odsunięty i był przez rok internowany. Film ma ukazywać prawdziwe życie Edwarda i Stanisławy Gierków, a nie często powielane plotki.

W rolę pierwszego sekretarza z Sosnowca wcieli się Michał Koterski, a jego żonę zagra Małgorzata Kożuchowska. W produkcji pojawią się także m.in.: Rafał Zawierucha, Natalia Lesz, Antoni Pawlicki, Jan Frycz i Mikołaj Roznerski.

Zdjęcia do filmu realizowane są m.in. w Dąbrowie Górniczej, Katowicach i Zawierciu. Prezydent Zawiercia ujawnił dokładne lokacje zdjęć w swoim mieście, zapowiadając przy tym utrudnienia dla mieszkańców. – W przyszłym tygodniu w Zawierciu będą kręcone zdjęcia do filmu „Gierek”. Proszę o to, by zapoznać się z utrudnieniami, które wystąpią w związku z produkcją – mówi Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia.

Jak przekazał Urząd Miejski w Zawierciu, w poniedziałek i wtorek (3 i 4 sierpnia) zamknięty będzie parking przy Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum”, a także basen w Zawierciu-Blanowicach oraz parking przy basenie (od strony ulicy Glinianej).

– We wtorek i środę (4 i 5 sierpnia) prosimy, by nie parkować w pobliżu skrzyżowania ulic Huldczyńskiego i Senatorskiej – przekazało biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Zawierciu. – W środę, 5 sierpnia zamknięte zostaną ulice: Huldczyńskiego i Senatorska (od godziny 7 do 12) – czytamy w komunikacie.

Premiera filmu zaplanowana jest na październik 2021 roku.