Tradycje Mikołajkowe
Mikołajki to święto obchodzone 6 grudnia na cześć św. Mikołaja, który urodził się w III wieku na terenie ówczesnej Grecji, obecnie tereny Turcji. Pomimo, iż należał do zamożnej rodziny, był wrażliwy na biedę i krzywdę i chętnie dzielił się z biednymi swoim majątkiem. Następnie został biskupem Miry i zasłynął ze swojej świętości.
Uważa się, że Mikołajki są celebrowane na pamiątkę zdarzenia, kiedy to podobno Biskup zubożałemu człowiekowi podrzucił przez komin sakiewki z pieniędzmi, aby jego córki mogły wyjść za mąż, gdyż wcześniej utraciły posag. Według legendy także św. Mikołaj otrzymał od Boga dar czynienia cudów jako nagrodę za dobre uczynki.
6 grudnia obchodzimy na pamiątkę znane wszystkim, a szczególnie dzieciom Mikołajki, w którym to dniu pociechy znajdują pod poduszką czy choinką prezenty, słodycze czy owoce. W niektórych krajach wkłada się je do skarpety czy mikołajowego buta.
Tradycja na ta jest także popularna na południu Polski.
Dotychczasowe obchody Św. Mikołaja w Sosnowcu
Mimo, iż w większości miast Zagłębia zobaczyć można na rynku ślady Św. Mikołaja, w postaci symboli, pierwszych świątecznych świecidełek czy jarmarków, Sosnowiec do niedawna nie był miejscem, które Św. Mikołaj odwiedzał najchętniej.
Zmieniło się to, od kiedy na tzw. „Patelni” można zobaczyć samochód Św. Mikołaja – stary garbus pięknie oświetlony lampkami, do którego wejść mogą zarówno dzieci, jak i dorośli.
W tym roku odbywa się także impreza z okazji Św. Mikołaja. Jest to już tradycja w tym mieście, co najmniej od 2014 roku. Odbywały się już w Sosnowcu z tej okazji takie imprezy, jak:
-
loteryjki dziecięce,
-
spektakle mikołajkowe w Zamku Sieleckim,
-
weekend mikołajowy w kinie Helios,
-
mikołajowe zabawy zorganizowane przez Brygady Św. Mikołaja dla dzieci biedniejszych przez Wolontariuszy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Co ciekawego szykuje się w Sosnowcu na Mikołajki 2022?
Już 4 grudnia obchody Św. Mikołaja rozpoczną się w alei Zwycięstwa w Sosnowcu.
Manufaktura Św. Mikołaja
Mikołaj ma rozstawić swoją Manufakturę przed Urzędem Miasta tego samego dnia o godzinie 13.00. Dzieci będą mogły zobaczyć szereg niespodzianek, takich jak:
-
animacje,
-
diabelski młyn,
-
pokazy cyrkowe, żonglerskie i akrobatyczne.
Zorganizowane zostaną warsztaty plastyczne, na których dzieci będą mogły samodzielnie przygotować:
-
świąteczne dekoracje,
-
ozdoby na choinkę,
-
torby prezentowe.
Nie zabraknie również atrakcji wymagających aktywności całych rodzin. Na terenie miasta odbędzie się gra miejska „W poszukiwaniu czarnego złota”.