27 lipca rusza produkcja filmu „Gierek” o życiu Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR. Zdjęcia realizowane będą na Śląsku i w Zagłębiu.

Już w najbliższy poniedziałek, 27 lipca lipca na Śląsku i w Zagłębiu ruszają zdjęcia do najnowszego filmu produkcji Global Studio „Gierek”. Film, jak wskazuje sam tytuł, opowiadać będzie o Edwardzie Gierku, jednym z najbardziej kontrowersyjnych I sekretarzy KC PZPR, pochodzącym z Sosnowca (ze wsi Porąbka).

Warto przypomnieć, że tzw. „dekada gierkowska” charakteryzowała się dużym wzrostem inwestycji (w tym budowa mieszkań, dróg i zakładów pracy) i poziomu życia, ale kosztem zadłużania Polski za granicą. Między innymi przez to Gierek, zarówno przez historyków, jak i społeczeństwo nie jest jednoznacznie oceniany.

Jak ujawnił producent, akcja filmu obejmie lata 1970-82, czyli okres kiedy Edward Gierek był pierwszym sekretarzem KC PZPR, a potem został od władzy odsunięty i był przez rok internowany. Film ma ukazywać prawdziwe życie Edwarda i Stanisławy Gierków, a nie często powielane plotki.

W rolę pierwszego sekretarza z Sosnowca wcieli się Michał Koterski, a jego żonę zagra Małgorzata Kożuchowska. W produkcji pojawią się także m.in.: Rafał Zawierucha, Natalia Lesz, Antoni Pawlicki, Jan Frycz i Mikołaj Roznerski. Premiera filmu zaplanowana jest na październik 2021 r.

Statyści poszukiwani

Chociaż film opowiada losy Edwarda Gierka, pochodzącego z Sosnowca, zdjęcia nie będą kręcone w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. Sceny do filmu będą powstawać w Dąbrowie Górniczej, Zawierciu i Katowicach. W sieci pojawiło się ogłoszenie, że twórcy poszukują statystów.

„Szukamy Panów w wieku 25-65 lat jako statystów w filmie historycznym o latach ’70 XX w. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, bez widocznych tatuaży i piercingu, z dłuższymi włosami. Mile widziani Panowie z bujnym zarostem gotowi na pozostawienie tylko bokobrodów i/lub wąsów. Doświadczenie przed kamerą nie jest wymagane.”

Jeśli spełniasz te wymagania aplikuj. Zdjęcia kręcone będą: w Dąbrowie Górniczej – 30 lipca, Katowicach – 2 sierpnia, Dąbrowie Górniczej – 7 sierpnia.

5 KOMENTARZE

  1. Pan Edward Gierek został zapomniany nawet przez swoje środowisko.
    W setną rocznicę jego urodzin po wyjściu z kościoła pojechałem zapalič znicz na jego grobie która przypada w Święto Trzech Króli. Bardzo byłem zaskoczony zapomnieniem o Jego rocznicy urodzin. Przypomnę że było to ok.12 i żywej duszy przy grobie. Przed cmentarzem stał samochód TVP.

  2. fajniście zaczyna pani Cygarowska to info o Gierku, eksponując „z naciskiem” że był on ze WSI choć to do rzeczy ma niewielkie znaczenie – różnie go można oceniać ale wsiokiem ze WSI Porąbka nigdy nie był i wielu dzisiejszym politykom daleko do jego światowej ogłady
    Mieszkańcy Porąbki, pamiętajcie że jesteście elementem wiejskim…

    • A jak ze wsi to gorszy? Poza tym, to akurat jest fakt, to nasza historia. Porąbka czy Zagórze kiedyś były wsią, więc nie ma się co oburzać, a tym bardziej czego wstydzić

  3. Witam Pracowałam na Hucie Katowice od roku 1976 mój nr. ew. to 7966 To były wspaniałe czasy Lepszych już raczej nie będzie Byłam suwnicową na P 11 Cudowny zawód To co najlepsze Polska Zawdzięcza tylko GIERKOWI Uszanujcie to proszę Elżbieta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here