We wtorek, 18 stycznia w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej odbyła się uroczysta premiera filmu pt. Gierek z udziałem twórców i czołowych aktorów.

Na specjalnym seansie pojawili się odtwórcy głównych ról: Michał Koterski, Małgorzata Kożuchowska, Rafał Zawierucha, Antoni Pawlicki, Sebastian Stankiewicz, a także producent i współautor scenariusza Heatcliff Janusz Iwanowski. Wydarzenie poprowadził Krzysztof Ibisz.

– Przedpremiera nowego filmu Michała Węgrzyna właśnie w Dąbrowie Górniczej nie jest przypadkowa. To tutaj – obok Warszawy, Katowic, Zawiercia, Gdańska i Ustronia – powstawały zdjęcia do produkcji o Edwardzie Gierku. Dąbrowianie podczas seansu będą mieli zatem nie lada okazję spojrzeć na przestrzeń miejską z zupełnie innej perspektywy – mówi Ewelina Nowak-Olszowiec, Regional Marketing Manager NEPI Rockcastle.

Skąd pomysł na nakręcenie filmu o Edwardzie Gierku? – Prawdą jest, że Edward Gierek został skazany i potępiony. Według rzymskiej litery prawa i wykładni prawa każdemu z zasady przysługuje prawo do obrony. Tej możliwości nigdy Edwardowi Gierkowi nie dano – mówi Heatcliff Janusz Iwanowski, producent filmu. – Nie jest to pomnik, ale nie jest to także kontynuacja napaści i potępienia Edwarda Gierka – dodaje.

Akcja filmu obejmuje lata 1970-82, czyli okres kiedy Edward Gierek był pierwszym sekretarzem KC PZPR, a potem został od władzy odsunięty i był przez rok internowany. Film „Gierek” przedstawia losy, sekrety i tajemnice Edwarda Gierka, a nie często powielane plotki.

– Pokazujemy Edwarda Gierka za kulisami władzy, czyli to, czego ludzie dotychczas nie wiedzieli. Relacje rodzinne, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, będą istotną częścią tej historii, a sam Gierek zaskoczy niejednego widza – zaznacza producent filmu.

Zdjęcia do filmu zostały nakręcone na Śląsku i w Zagłębiu, m.in. na terenie miasta Dąbrowy Górniczej i Zawiercia, jest to zatem okazja, aby spojrzeć na przestrzeń miejską z zupełnie innej perspektywy.

Pierwsze zdjęcia do filmu nakręcone zostały 27 lipca 2020 roku. Co ciekawe, Michał Koterski na potrzeby odegrania głównej roli przytył 17 kilogramów. Wszystko po to, aby jak najbardziej upodobnić się do Edwarda Gierka.

Reżyserem filmu jest Michał Węgrzyn. Film „Gierek” wchodzi do kin 21 stycznia 2022 r.