W czwartek (1 czerwca) w Sosnowcu rozpoczęły się konsultacje dot. ronda Edwarda Gierka. Urzędnicy chcą zapytać mieszkańców, czy nadal chcą upamiętniać znanego Zagłębiaka.

Każdy mieszkaniec Sosnowca dostanie specjalną ulotkę, w której na jednaj stronie przeczyta skrócony życiorys Edwarda Gierka i znajdzie informacje o przeprowadzanych w mieście konsultacjach.

– Przyjęliśmy zasadę, że o najważniejsze kwestie zawsze pytamy naszych mieszkańców. W tym przypadku również liczymy na ich zdanie – powiedział Arkadiusz Chęciński. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele emocji budzi postać Edwarda Gierka, ale jednocześnie jak bardzo jest zakorzeniona w świadomości mieszkańców. Dlatego też pytamy o rondo jego imienia, choć ustawa tego od nas nie wymaga – dodał prezydent Sosnowca.

Do wszystkich gospodarstw domowych ma trafić wspomniana już ulotka z pytaniem: „Czy uważasz, że Edward Gierek zasługuje na upamiętnienie w przestrzeni publicznej Sosnowca poprzez nazwanie ronda lub ulicy jego nazwiskiem?”. Jedną ankietę będą mogły wypełnić maksymalnie cztery osoby.

– Każdy z mieszkańców będzie mógł wypowiedzieć się w tej sprawie do 20 czerwca wrzucając wypełnioną ankietę do urny w jednym z 17 punktów konsultacyjnych lub przesłać zeskanowaną na adres konsultacje@um.sosnowiec.pl – tłumaczy Michał Mercik, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Miasta.

A może Rondo Ostrogórska?

Rondo Edwarda Gierka w Sosnowcu - fot. MG
Rondo Edwarda Gierka w Sosnowcu – fot. MG

Zmiany nazwy ronda u zbiegu ulic 1 Maja, Ostrogórskiej, Małachowskiego i Sienkiewicza domagają się przedstawiciele Klubu Gazety Polskiej w Sosnowcu. Napisali nawet w tej sprawie petycję do przewodniczącego Rady Miejskiej w Sosnowcu.

– Uważamy, że były szef PZPR, komunistycznej partii, która za swój cel miała budowę społeczeństwa komunistycznego i krzewienie tej zbrodniczej ideologii, nie powinien dalej „posiadać” w mieście żadnego obiektu użyteczności publicznej czy honorowego tytułu – napisano w piśmie, pod którym podpisał się Paweł Szopa, prezes sosnowieckiego Klubu Gazety Polskiej.

Inicjatorzy pisma chcą, aby zmienić nazwę na Rondo Ostrogórska. W sprawie Edwarda Gierka powołują się nawet na słowa prof. Jerzego Eislera, dyrektora warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, według którego patron sosnowieckiego ronda był „radzieckim agentem”.

Wyniki prześlą do wojewody

Co władze Sosnowca zrobią, jeśli mieszkańcy opowiedzą się za pozostawieniem obecnej nazwy ronda?

– Jeśli mieszkańcy będą za zachowaniem dotychczasowej nazwy (Rondo Edwarda Gierka – przyp. red.), to przekażemy wyniki konsultacji wraz z wypowiedzią prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na temat Gierka i prześlemy do pana wojewody, który będzie decydował o nazwach ulic – wyjaśnia prezydent Arkadiusz Chęciński.

Wielka dekomunizacja ulic

Przypomnijmy, że ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej z dnia 1 kwietnia 2016 roku, nakłada na samorządu konieczność zmiany nazwy obiektów, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Mają na to 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 1 września 2017 roku. Zgodnie z tą ustawą w Sosnowcu nowe nazwy zyska dwanaście ulic.

Czy weźmiesz udział w konsultacjach dot. sosnowieckiego ronda Gierka?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...