W czwartek (1 czerwca) w Sosnowcu rozpoczęły się konsultacje dot. ronda Edwarda Gierka. Urzędnicy chcą zapytać mieszkańców, czy nadal chcą upamiętniać znanego Zagłębiaka.

Każdy mieszkaniec Sosnowca dostanie specjalną ulotkę, w której na jednaj stronie przeczyta skrócony życiorys Edwarda Gierka i znajdzie informacje o przeprowadzanych w mieście konsultacjach.

– Przyjęliśmy zasadę, że o najważniejsze kwestie zawsze pytamy naszych mieszkańców. W tym przypadku również liczymy na ich zdanie – powiedział Arkadiusz Chęciński. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele emocji budzi postać Edwarda Gierka, ale jednocześnie jak bardzo jest zakorzeniona w świadomości mieszkańców. Dlatego też pytamy o rondo jego imienia, choć ustawa tego od nas nie wymaga – dodał prezydent Sosnowca.

Do wszystkich gospodarstw domowych ma trafić wspomniana już ulotka z pytaniem: „Czy uważasz, że Edward Gierek zasługuje na upamiętnienie w przestrzeni publicznej Sosnowca poprzez nazwanie ronda lub ulicy jego nazwiskiem?”. Jedną ankietę będą mogły wypełnić maksymalnie cztery osoby.

– Każdy z mieszkańców będzie mógł wypowiedzieć się w tej sprawie do 20 czerwca wrzucając wypełnioną ankietę do urny w jednym z 17 punktów konsultacyjnych lub przesłać zeskanowaną na adres konsultacje@um.sosnowiec.pl – tłumaczy Michał Mercik, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Miasta.

A może Rondo Ostrogórska?

Rondo Edwarda Gierka w Sosnowcu - fot. MG
Rondo Edwarda Gierka w Sosnowcu – fot. MG

Zmiany nazwy ronda u zbiegu ulic 1 Maja, Ostrogórskiej, Małachowskiego i Sienkiewicza domagają się przedstawiciele Klubu Gazety Polskiej w Sosnowcu. Napisali nawet w tej sprawie petycję do przewodniczącego Rady Miejskiej w Sosnowcu.

– Uważamy, że były szef PZPR, komunistycznej partii, która za swój cel miała budowę społeczeństwa komunistycznego i krzewienie tej zbrodniczej ideologii, nie powinien dalej „posiadać” w mieście żadnego obiektu użyteczności publicznej czy honorowego tytułu – napisano w piśmie, pod którym podpisał się Paweł Szopa, prezes sosnowieckiego Klubu Gazety Polskiej.

Inicjatorzy pisma chcą, aby zmienić nazwę na Rondo Ostrogórska. W sprawie Edwarda Gierka powołują się nawet na słowa prof. Jerzego Eislera, dyrektora warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, według którego patron sosnowieckiego ronda był „radzieckim agentem”.

Wyniki prześlą do wojewody

Co władze Sosnowca zrobią, jeśli mieszkańcy opowiedzą się za pozostawieniem obecnej nazwy ronda?

– Jeśli mieszkańcy będą za zachowaniem dotychczasowej nazwy (Rondo Edwarda Gierka – przyp. red.), to przekażemy wyniki konsultacji wraz z wypowiedzią prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na temat Gierka i prześlemy do pana wojewody, który będzie decydował o nazwach ulic – wyjaśnia prezydent Arkadiusz Chęciński.

Wielka dekomunizacja ulic

Przypomnijmy, że ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej z dnia 1 kwietnia 2016 roku, nakłada na samorządu konieczność zmiany nazwy obiektów, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Mają na to 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 1 września 2017 roku. Zgodnie z tą ustawą w Sosnowcu nowe nazwy zyska dwanaście ulic.

Czy weźmiesz udział w konsultacjach dot. sosnowieckiego ronda Gierka?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

27 KOMENTARZE

 1. Do wojewody jeszcze wypadałoby opinię o Gierku z IPN przesłać i szkoda że o takową nikt z sosnowieckiego magistratu nie wystąpił.

 2. A czymże się tak Gazeta Polska ze swym Klubem zasłużyła dla Sosnowca? Jakie mają prawo żeby oceniać działalność człowieka w okresie gdy oni jeszcze nie istnieli? A co do „radzieckiego Agenta” to jak nazwać tych którzy szpiegowali na rzecz obcych wywiadów lub tych co mimo swej świętości ochraniali hipokrytów wykorzystujących dzieci.

 3. A dlaczego nie ma wątpliwości w sprawie zmiany ulicy Dąbrowszczaków? To byli nasi rodacy, którzy walczyli z faszystami a teraz się ich wymazuje z historii. Robi to partia która otwarcie wspiera organizacje o tradycjach faszystowskich…

 4. Obawiam się, że osoba E.Gierka jest wykorzystana z powodu osobistych ambicji przedstawicieli prawej i lewej strony sosnowieckiej „scenki politycznej” a także urzędującego prezydenta miasta. Ta rozgrywka służy jedynie temu, że znów w Polsce będą się z Sosnowca śmiać!

  • A z którego miasta można np. się nie śmiać? Pamiętasz Stalinogród, a Kino Młoda Gwardia w Katowicach na 3 Maja? A czy można się nie śmiać z cyrku zwanego „dekomunizacją ulic?” I wiele innych przykładów. My jako sosnowiczanie powinniśmy przede wszystkim stawić czoła tym (czyt. Klub gazeta polska) którzy chcą deprecjonować nasze wartości i to co jest historią miasta.

 5. Czy kolejnym etapem „walki dekomunizacji” tzw. Klubu gazeta polska będzie likwidacja np. Dnia Dziecka (ustanowione w stalinowskiej PRL). Czy może ulic zasłużonych księży, które też w PRLu funkcjonowały. A może skoro tak szybko zlikwidowano Pomnik Czyny Rewolucyjnego, to „trzeba by” obalić inny symbol walki powstańczej w Katowicach, powstały w PRL-u za władzy dwóch sztandarowych komuchów Jerzego Z. i Edwarda G. którzy mimo wielu różniących ich poglądów potrafili zawsze ze sobą się dogadać. Co obu miastom a przede wszystkim regionowi tylko wyszło na dobre…

 6. Jest ustawa i po co ten cyrk ? Sosnowiec uzyskał prawa miejskie dzięki osobistemu wstawiennictwu u Namiestnika Carskiego przemysłowca Franza Shoena. Gdyby nie ten historyczny fakt, Pan Chęciński nigdy nie byłby prezydentem Sosnowca. Przyzwoitością byłoby uhonorowanie zasług przemysłowca i nazwanie ronda jego imieniem a nie upieranie się przy komuniście o wątpliwych zasługach. Dla większości niezorientowanej w historii miasta przypominam, że w pobliżu ronda znajduje się pałac Franza Shoena, obecnie siedziba sądu.

 7. może wystarczyłoby głosowanie internetowe? Przecież budżet obywatelki jest tak głosowany, szkoda papieru i kasy na takie referenda o taką pierdołę. Jakby radni zadecydowali, ze chcą Gierka usunąć z historii to też by nikt nie płakał. Teraz to wygląda tak jakby miasto chciało Gierka zostawić w nazwie ale chce mieć podkładkę że to niby wola mieszkańców…….słabe to

 8. Od Gierka to się ludzie odpier… bo gdyby nie on to część mieszkańców Sosnowca i okolic pasałaby krowy na pastwiskach w ojczystych wioskach do których jeżdżą teraz po jaja od kur.

 9. Prawda jest taka, że śp. E. Gierek dbał o to miasto i cały region jak nikt inny! To on budował trasy szybkiego ruchu, zakłady przemysłowe, szkoły, blokowiska i linie tramwajowe! Obecna ekipa rządząca potrafi tylko szczekać, wywoływać burzę i szczuć na sąsiednie kraje, a wyborców zyskują tylko dzięki rozdawnictwu naszych, publicznych pieniędzy i promocji nieróbstwa (już się w tym kraju nie opłaca pracować za minimalną krajową)! Poprzednia ekipa też nie lepsza, zadłużyła nasz kraj autostradami dla bogatych, budowanymi z sedesów czy przeciekającymi stadionami, wyprzedała też nasz kraj za grosze. Dług zaciągnięty przez Gierka dawno już spłacono, a budowane za te pieniądze obiekty służyły ludziom. Dług zaciągany obecnie będą spłacać przyszłe pokolenia, a zyskują na tym tylko nieliczni. Zastanówcie się.

 10. A to Sosnowiec ma takie zbędne środki finansowe? Jeśli tak to może przeznaczyć je na przyspieszenie nie kończących się „prac remontowych” ulic na Środuli, Remont miał się skończyć w grudniu 2016, przesunięte na maj 2017. Dzięki Bogu mamy czerwiec a końca nie widać. Przy okazji proponuję skontrolować jakość wykonania tychże prac i ilość rzeczywiście zużytych materiałów bo po prywatnych posesjach walają się całe palety krawężników, kostek chodnikowych…

 11. To miejskie referendum o Gierku to ten wasz prezydent robi za swoje pieniądze? Bo jeśli za miejskie to jest to szczyt obłudy, doopokreacji i obłudy – przecież nawet jakby 99% mieszkańców zagłosowało na tak – TO OBOWIĄZUJE USTAWA SEJMOWA W TEJ SPRAWIE.
  To najzwyklejsze wyrzucanie forsy w błoto byle tylko potem Prezydent mógł chwalić się wokół – „robiłem co mogłem towarzysze ale pisiory nie pozwoliły”! Fajny numer z tym obowiązkowym podawaniem daty urodzenia –
  Panie Chęciński a jaką dajesz Pan gwarancje że te dane nie wpadną w łapy pisu, który i tak prędzej czy później odbierze Ci władze w mieście?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here