Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zdekomunizował sosnowieckie rondo im. Edwarda Gierka. Nowa nazwa to rondo Zagłębia Dąbrowskiego.

W dniu 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zdekomunizował rondo Edwarda Gierka w Sosnowcu i dziesięć innych ulic w całym województwie.

Radni z Sosnowca nie podnieśli uchwały, na mocy której patronem ronda u zbiegu ulic 1 Maja, Ostrogórskiej, Małachowskiego i Sienkiewicza był Edward Gierek. Prezydent Arkadiusz Chęciński zarządził konsultacje społeczne, w których ponad 96 proc. było za pozostawieniem Edwarda Gierka patronem ronda. W konsultacjach wzięło udział ponad 12 tys. sosnowiczan.

Rondo Edwarda Gierka w Sosnowcu - fot. MG
Rondo Edwarda Gierka w Sosnowcu – fot. MG

Opierając się na wynikach konsultacji sosnowieccy radni nie zmienili nazwy ronda. Przywołali też słowa Jarosława Kaczyńskiego wypowiedziane w 2010 roku w Sosnowcu. Kandydujący wówczas na prezydenta Polski prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił o „zdrowych ambicjach, które chciały uczynić z Polski kraj ważny”, a Edwarda Gierka nazwał „komunistą, ale jednak patriotą”.

– Pamiętam słowa Jarosława Kaczyńskiego o Edwardzie Gierku. Zostały one wypowiedziane w określonych okolicznościach, ale ustawa jasno określa, kto wpisuje się w zakres propagowania komunizmu w Polsce – powiedział w środę rano w Rozmowie Dnia w Radiu Piekary wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.

Wojewoda zdecydował

Zgodnie z zapisami tzw. ustawy dekomunizacyjnej – w sytuacji gdy nie podjęto żadnej uchwały – ostateczne zdanie będzie należeć do wojewody śląskiego, który będzie mógł wydać zarządzenie zastępcze.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek - fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek – fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Wojewoda Jarosław Wieczorek wydał takie właśnie zarządzenie. Rondo Edwarda Gierka zostało przemianowane na rondo Zagłębia Dąbrowskiego.

– Wydaje się, że nowa nazwa wpisuje się w klimat regionu i jest nazwą neutralną, która nie powinna budzić kontrowersji. Ważne, żeby tam gdzie mieszkańcy szeroko wypowiadali się w konsultacjach, nazwa odzwierciedlała ich stan tożsamości – mówił do dziennikarzy Jarosław Wieczorek.

Wojewoda Wieczorek przyznał, że nie miał żadnych wątpliwości, czy zdekomunizować Edwarda Gierka. – Gierek absolutnie wpisuje się w ustawę o zakazie o propagowaniu komunizmu. Jako pierwszy sekretarz KZ PZPR legitymizował i utrwalał komunistyczną władzę. Za jego czasów doszło też do uchwalenia konstytucji w 1975 roku, która wprowadzała zależność od Związku Radzieckiego i przewodnią rolę partii – ocenił Jarosław Wieczorek.

Jak decyzję wojewody oceniają sosnowieccy samorządowcy?

– Zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni. Cieszę się, że lata naszych wspólnych starań, pokazujące odrębność naszego regionu spowodowały, że wojewoda, który jest przecież mieszkańcem Śląska, nadał honorowemu miejscu nazwę Zagłębia Dąbrowskiego – powiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Arkadiusz Chęciński - fot. PL
Arkadiusz Chęciński – fot. PL

Prezydent przypomniał wynik konsultacji i zapewnił, że Edward Gierek będzie odpowiednio upamiętniony. – Chcemy uszanować głosy poparcia mieszkańców i już teraz mogę zapewnić, że Edward Gierek znajdzie ważne miejsce w nowo utworzonym muzeum. To bardzo dobre miejsce. Pokażemy oczywiście jasne, i ciemne strony urodzonego w naszym mieście polityka – dodał Arkadiusz Chęciński.

Walkę o Edwarda Gierka zapowiada z kolei Tomasz Niedziela. – Nie mam wątpliwości, iż decyzja wojewody była głęboko przemyślana i miała na celu utrudnić obronę dotychczasowej nazwy. Bo jak walczyć z Zagłębiem Dąbrowskim w Sosnowcu. Jednak to nie wojewoda powinien mówić nam, co dla nas jest dobre. W konsultacjach ponad 12 tysięcy mieszkańców Sosnowca jasno opowiedziało się za Gierkiem – skomentował radny Tomasz Niedziela.

Debata o Edwardzie Gierku w Sosnowcu – fot. MZ
Debata o Edwardzie Gierku w Sosnowcu – fot. MZ

Szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Sosnowcu poinformował, że jego formacja przygotuje nowy projekt uchwały zmieniający nazwę wojewody.

– Klub radny SLD przygotuje uchwałę zmieniającą nazwę wojewody, choćby na Rondo Edwarda, tak by pamięć po Gierku przetrwała, a wojewoda nie mógł tej nazwy zakwestionować – tłumaczy Tomasz Niedziela.

Przypomnijmy, że we wrześniu, podczas debaty „Edward Gierek – dokonania i rola w rozwoju Sosnowca”, prof. Adam Gierek (syn Edwarda Gierka – przyp.) stwierdził, że nie warto za wszelką cenę walczyć o pozostawienie nazwy ronda. – Jeżeli wojewoda chce zmienić nazwę ronda, to niech to zrobi. Nie jestem za tym, żeby do końca bronić tej nazwy. Znając mojego ojca wiem, że byłby pierwszym, który tak samo by powiedział. Jemu nie zależałoby na takiego typu upamiętnianiu. Edward Gierek będzie w historii i przez nią będzie oceniany. Niestety obecni decydenci bawią się w tzw. politykę historyczną. Ludzie jednak pamiętają dorobek Edwarda Gierka i żadna zmiana tego nie zmieni – powiedział.

Debata o Edwardzie Gierku w Sosnowcu – fot. MZ
Debata o Edwardzie Gierku w Sosnowcu – fot. MZ

Co z Jerzym Ziętkiem w Katowicach?

Wojewoda śląskie nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji dot. dekomunizacji gen. Jerzego Ziętka. Jak przyznał, zwrócił się do IPN o uzupełnienie dokumentacji w tej sprawie. – Pierwsza opinia z IPN na temat Jerzego Ziętka była dość lakoniczna. Przed podjęciem decyzji chciałbym oprzeć się na szerszej dokumentacji – powiedział wojewoda Wieczorek. Dodał, że postać Jerzego Ziętka jest wielowymiarowa, stąd jego wątpliwości. – Nie przesądzam dzisiaj, jaka będzie moja decyzja – zaznaczył.

PRZECZYTAJ: Pomożecie? Pomożemy! Kim był Edward Gierek?