W sobotę, 11 czerwca w Sosnowcu odbędzie się pierwsza edycją festiwalu Sosno Ska Party. Bilety na wydarzenie są już dostępne w sprzedaży.

Sosnowiec muzyką ska stoi. I wiadomo to nie od dzisiaj. Teraz jednak fani spotkają się na niezwykłym festiwalu. Muzyka ska powstała w latach 60-tych XX wieku na dalekiej Jamajce. Pierwsze dźwięki ska w Polsce zabrzmiały niemal w tym samym czasie za sprawą legendarnych Alibabek. Wiele zespołów próbowało w swoich utworach przemycać elementy ska, jednak dopiero w latach 90-tych nastąpił boom na tą muzykę.

Do dziś trwają spory, który zespół był wówczas pionierem, lecz niekwestionowaną polską stolicą tej muzyki stał się Sosnowiec. Takie zespoły jak Skankan, Horrorshow, Black Gang, The Gamblers czy Ziggie Piggie rozsławiały miasto w Polsce, jak i poza granicami kraju. Przez lata próbowano zorganizować imprezę ska, która miałaby zintegrować środowisko słuchaczy tej muzyki, lecz zazwyczaj były to jednorazowe przypadki. Od kilku lat w Trójmieście udaje się organizować Gdańsk Ska Jamboree, na który zjeżdżają się fani z całej Polski jak i Europy.

W związku z niedawną reaktywację zespołu Skankan czy też prężną działalnością fanów tej muzyki, odżyła inicjatywa zorganizowania wydarzenia muzycznego w rytmach ska w Sosnowcu. Grupa osób zaangażowanych w porozumieniu z miastem nie pozwoliła na to, by pozostało to jedynie sfera marzeń. Już 11 czerwca w parku im. Jacka Kuronia, w słynnej Muszelce, zrealizują się pomysły pasjonatów.

Sosno Ska Party

Nazwa Sosno Ska Party nawiązuje do owianych legendą ska imprez z lat 90-tych, jakie odbywały się w mieście. Podczas festiwalu wystąpi sześć zespołów, w tym trzy będą z Polski, a wśród nich oczywiście Skankan. Pozostała trójka to znane kapele z Francji, Grecji i Wielkiej Brytanii. W zamierzeniu organizatorów impreza ma stać się cykliczną.

Na sosnowieckiej scenie pojawią się: Cała Góra Barwinków, Les SkartOi, Mr. Zoob, Neville Staple Band – From The Specials, Skankan czy 8°6 Crew FR. Bilety na to wydarzenie są już dostępne w sprzedaży (60 zł przedsprzedaż, 70 zł w dniu koncertu).