Na środowej sesji Rady Miejskiej sosnowieccy radni zdecydowali o zaskarżeniu do sądu administracyjnego zarządzenia nadzorczego wojewody śląskiego dot. zmiany nazwy ronda im. Edwarda Gierka.

Zarządzenie zastępcze wojewody śląskiego dot. zmiany nazwy ronda im. Edwarda Gierka w Sosnowcu na rondo Zagłębia Dąbrowskiego zostało wydane 13 grudnia.

– Edward Gierek jako pierwszy sekretarz KZ PZPR legitymizował i utrwalał komunistyczną władzę. Za jego czasów doszło też do uchwalenia konstytucji w 1975 roku, która wprowadzała zależność od Związku Radzieckiego i przewodnią rolę partii – ocenił Jarosław Wieczorek.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 97% sosnowiczan za Edwardem Gierkiem

Zdaniem wojewody nowa nazwa ronda u zbiegu ulic 1 Maja, Ostrogórskiej, Małachowskiego i Sienkiewicza w Sosnowcu wpisuje się w klimat regionu i jest nazwą neutralną, która nie powinna budzić kontrowersji.

– Nazwa ta nawiązuje do obszaru geograficzno-przemysłowego, w centrum którego usytuowane jest miasto Sosnowiec. Zagłębie Dąbrowskiego to region geograficzno-historyczny, na pograniczu Górnego Śląska i Zachodnią Małopolską (…) i stanowi istotne centrum kultury, nauki, przemysłu i przedsiębiorczości aglomeracji śląskiej – napisał Jarosław Wieczorek w uzasadnieniu do wydanego zarządzenia.

Radni zaskarżą decyzję wojewody

Krótko po publikacji zarządzenia wojewody, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński zapowiadał, że będzie apelował do radnych o zaskarżenie tej decyzji. Tak też się stało na środowej sesji Rady Miejskiej. W głosowaniu udział wzięło 24 radnych. Za skargą było 20 osób, trzy osoby były przeciw, a jedna wstrzymała się od głosu.

– Edward Gierek jest postacią zakorzenioną w świadomości sosnowiczan, która nie jest kojarzona z systemem totalitarnym bądź ustrojem komunistycznym. W Sosnowcu Edward Gierek kojarzony jest przede wszystkim ze znaczącym rozwojem regionalnym, polegającym na budowie osiedli mieszkaniowych, przebudowie głównych ciągów komunikacyjnych oraz uprzemysłowieniem. W konsekwencji, nie można zgodzić się z twierdzeniami wojewody, iż nazwa ronda im. Edwarda Gierka narusza przepisy ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Prezydentowi podoba się nowa nazwa

Prezydent Arkadiusz Chęciński przyznał przy okazji, że nazwa Rondo Zagłębia Dąbrowskiego, jako osobę walczącą o tożsamość zagłębiowską, cieszy go.

– Zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni. Cieszę się, że lata naszych wspólnych starań, pokazujące odrębność naszego regionu spowodowały, że wojewoda, który jest przecież mieszkańcem Śląska, nadał honorowemu miejscu nazwę Zagłębia Dąbrowskiego – mówił przed tygodniem.

Włodarz Sosnowca podkreślił też, że nie będzie nikogo namawiał, aby zmienić nazwę na bliską dotychczasowej. – W przeciwieństwie do niektórych na pewno nie będziemy przygotowywać uchwały zmieniającej nazwę na inną. Nie będziemy przecież walczyć z nazwą Zagłębia Dąbrowskiego – podkreśla.

Lewica chce sesji nadzwyczajnej

Klub radnych SLD zamierza wystąpić z wnioskiem o zwołanie na początku przyszłego roku sesji nadzwyczajne poświęconej sprawie ronda. Lewica zastanawia się nad przygotowaniem uchwały zmieniającej nową nazwę ronda.

– Może to być choćby Rondo Edwarda, by pamięć po Gierku przetrwała, a wojewoda nie mógł tej nazwy zakwestionować – mówił radny Tomasz Niedziela.

Plany lewicy może jednak utrudnić zapowiadana przez partię rządzącą kolejna już nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej. Ma ona utrudnić kwestionowanie decyzji wojewody.

Będzie wystawa

Prezydent Chęciński zapowiedział, że Edward Gierek będzie w Sosnowcu odpowiednio upamiętniony. – Chcemy uszanować głosy poparcia mieszkańców i już teraz mogę zapewnić, że Edward Gierek znajdzie ważne miejsce w nowo utworzonym muzeum. To bardzo dobre miejsce. Pokażemy oczywiście jasne, i ciemne strony urodzonego w naszym mieście polityka – dodał Arkadiusz Chęciński. Odpowiedzialny za przygotowanie wystawy będzie dyrektor sosnowieckiego muzeum Paweł Dusza.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pomożecie? Pomożemy! Kim był Edward Gierek?

Radni z Sosnowca uchwalili „rekordowy” budżet na 2018 rok