„Edward Gierek. Między Wschodem a Zachodem” to tytuł najnowszej wystawy, którą od 8 marca będzie można oglądać w sosnowieckim muzeum.

Muzeum w Sosnowcu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy w ubiegłorocznych konsultacjach społecznych, dotyczących ich stosunku do osoby Edwarda Gierka, wypowiedzieli się zdecydowanie pozytywnie na jego temat (ponad 97 proc. osób biorących udział w referendum odpowiedziało, że Gierkowi należy się upamiętnienie w przestrzeni miejskiej Sosnowca).

Wystawa „Edward Gierek. Między Wschodem a Zachodem” to opowieść o życiu i działalności jednego z przywódców doby Polski Ludowej, wpleciona w najważniejsze momenty w dziejach kraju. Twórcy wystawy poprzez jej narrację wzbogaconą o materiał ikonograficzny, filmowy, zbiory rodzinne oraz muzealia z epoki chcą pokazać zarówno jasne jak i ciemne strony PRL-u.

– Wystawa pokaże Edwarda Gierka jako tego, który jednak wiele dla naszego kraju zrobił. Otworzył nasz kraj na zachód. Wybudował wiele zakładów, fabryk, dróg. Chcemy też pokazać drugą stronę, tę mroczniejszą. Czasy PRL, kiedy wielu ludziom żyło się ciężko i kiedy dochodziło do tragicznych wydarzeń. Chcemy pokazać prawdziwą historię człowieka, mieszkańca naszego miasta – wyjaśnia prezydent Arkadiusz Chęciński.

Edward Gierek - fot. Wikipedia
Edward Gierek – fot. Wikipedia

Lata 70. XX wieku w pamięci Polaków zapisały się jako okres dobrobytu, a ówczesny I sekretarz KC PZPR – Edward Gierek – jako autor sukcesu gospodarczego i społecznego Polski. Epoka Gierka jest jednak nie tylko okresem prosperity, to także trudne momenty w polskiej historii. Jej główny bohater przez część społeczeństwa postrzegany jest jako dobry gospodarz, przez innych jako działacz komunistyczny, na którym spoczywa odpowiedzialność za pacyfikację protestów robotniczych w czerwcu 1976 roku oraz zadłużenie kraju.

– Narracja tej wystawy będzie czytelna i pełna kontrastów. Takie właśnie były czasy Gierka – zapowiada Paweł Dusza, dyrektor Muzeum w Sosnowcu. – Edward Gierek to postać pełna paradoksów. To człowiek, który wierzył w komunizm w Polsce, a którego na koniec ten komunizm źle potraktował – dodaje.

Dyrektor sosnowieckiego muzeum bierze na siebie całkowitą odpowiedzialność za wystawę o jednym z najważniejszych przywódców Polski Ludowej. – Dzwonili do mnie z wieloma pytaniami dotyczącymi wystawy, zarówno organizacje lewicowe, jak i prawicowe. Świadomie podjąłem decyzję, że wystawa nie będzie objęta patronatem honorowym. Biorę za to pełną odpowiedzialność – podkreśla dyrektor Dusza.

Prezentowane eksponaty i materiały ikonograficzne pochodzą ze zbiorów m.in. Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej, Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, TVP, Instytutu Pamięci Narodowej oraz prof. Adama Gierka, Macieja Gadaczka, Marka Janickiego i Dariusza Kindlera.

– Gdybyśmy korzystali wyłącznie ze zbiorów IPN, pokazalibyśmy powszechnie znany film, gdzie Edward Gierek swoim wystąpieniem wpisuje się w antysyjonistyczny nurt Wiesława Gomułki. Mamy jednak również film dokumentalny, w którym bohater wystawy, będąc już w podeszłym wieku przyznał, że wstydzi się tamtych słów – wyjaśnia Paweł Dusza.

Wystawę będzie można obejrzeć w Pałacu Schoena od 8 marca do 29 kwietnia. Wystawie towarzyszyć będzie cykl wydarzeń.

  • 15 marca o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Piotrem Lipińskim pt. „Wokół ludzi władzy PRL”
  • 22 marca o godz. 18.00 zaplanowano wykład Joanny Kunysz pt. „Życie codzienne w latach 70. XX wieku”
  • 20 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z synem Edwarda Gierka, prof. Adamem Gierkiem pt. „Wokół rodziny”
  • 26 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się wykład Ewy Chmielewskiej pt. „Życie artystyczne w latach 70. XX wieku”

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

„Pomożecie? Pomożemy!” – kim był Edward Gierek