Aleksy Bień to druga postać po Janie Kiepurze, która znajdzie się w sosnowieckiej Alei Zagłębiaków w Parku Sieleckiego.

Kilka tygodni temu pisaliśmy o przedwojennym prezydencie Sosnowca, który zostanie upamiętniony przez obecne władze miasta. Monument Aleksego Bienia stanie w tzw. Alei Zagłębiaków w Parku Sieleckiego.

Pomnik zostanie odsłonięty 11 listopada, czyli w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Kto zaprojektuje monument? – Cały czas spływają do nas propozycje i myślę, że w najbliższym czasie wyłonimy najkorzystniejszą ofertę – powiedział nam pod koniec kwietnia Mateusz Bochenek, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. dialogu i komunikacji społecznej.

Jak dodał pełnomocnik prezydenta, do urzędu wpływają propozycje różnych autorów. Ile sosnowiecki magistrat zamierza wydać na nowy monument? – Chcemy przeznaczyć na ten cel ok. 90 tys. zł – odpowiada Mateusz Bochenek.

Aleksy Bień był prezydentem Sosnowca i jednym z najwybitniejszych działaczy zagłębiowskiej Polskiej Partii Socjalistycznej. Był także wielkim patriotą zaangażowanym 100 lat temu w budowę niepodległej Polski.

Za jego prezydentury w Sosnowcu doszło do wielu zmian. Aleksy Bień kładł duży nacisk na pomoc społeczną oraz poprawę stanu gospodarki komunalnej. Przez cały ten okres Sosnowiec stał się wielkim placem budowy.

– Okres jego prezydentury to duże osiągnięcia w gospodarce komunalnej, mieszkaniowej oraz w dziedzinie kultury i oświaty. Wydatnie zmniejszono bezrobocie. Prowadzono roboty drogowe na szeroką skalę. Wybudowano lub utwardzono 22 km dróg, rozbudowano sieć wodociągową i kanalizacyjną, wybudowano kolonię mieszkalną im. Limanowskiego, dom noclegowy dla biednych, wybudowano zbiorniki wodne w Zagórzu i Maczkach, rozbudowano bazę szkolną, powstała Miejska Biblioteka Publiczna – wymienia prof. Dariusz Nawrot, dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego.

Aleja Zagłębiaków to miejsce w starej części sosnowieckiego Parku Sieleckiego. W ubiegłym roku stanęła tam rzeźba młodego Jana Kiepury. Z czasem mają tam pojawiać się kolejne rzeźby upamiętniające wybitnych i zasłużonych Zagłębiaków.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Aleksy Bień – zapomniany prezydent Sosnowca