Siatkarze Aluronu Virtu Warty Zawiercie swój pierwszy sezon w PlusLidze zakończyli na dziewiątym miejscu. Pomógł im w tym trener Emanuele Zanini. Włoch zakończył jednak swoją misję, a nowym szkoleniowcem został Mark Lebedew.

Jurajscy Rycerze miniony sezon PlusLigi mogą uznać za udany. Zawiercianie zasadniczą część sezonu z bilansem 12 zwycięstw i 18 porażek zakończyli na dziesiątym miejscu. W rywalizacji o dziewiątą lokatę okazali się lepsi od Cerradu Czarnych Radom, wygrywając po złotym secie. Po sezonie działacze klubu z Zawiercia podziękowali za współpracę trenerowi Emanuele Zaniniemu.

Emanuele Zanini - fot. Krzysztof Popiół/Aluron Virtu Warta Zawiercie
Emanuele Zanini – fot. Krzysztof Popiół/Aluron Virtu Warta Zawiercie

Koniec włoskiej misji

Włoch był pierwszym zagranicznym szkoleniowcem w historii zagłębiowskiego klubu. Przejął zespół po awansie do PlusLigi od Dominika Kwapisiewicza, który został asystentem. – Zadanie, jakie było postawione przed tym sezonem trenerowi Zaniniemu zostało w pełni zrealizowane. Jurajscy Rycerze bez gry w fazie barażowej zapewnili sobie pewne utrzymanie w PlusLidze. Zawodnicy Aluron Virtu zajęli ostatecznie 9.miejsce na koniec sezonu. Dziękujemy trenerowi za pracę włożoną na rzecz Jurajskich Rycerzy oraz życzymy powodzenia w dalszej karierze trenerskiej – poinformował klub.

Ceniony fachowiec przejmuje stery

Nowym opiekunem zawiercian został dobrze znany polskim kibicom siatkówki Mark Lebedew. Australijczyk jest także trenerem męskiej reprezentacji swojego kraju i przygotowuje ją do Ligi Narodów oraz tegorocznych Mistrzostw Świata. Jego asystentem pozostaje Dominik Kwapisiewicz.

– Miałem kilka opcji do wyboru, ale od samego początku jasne było dla mnie, że ten projekt jest najlepsze w całej PlusLidze. Mamy takie same ambicje, taką samą wizję, takie same plany do zrobienia czegoś wielkiego. I to mnie przekonało bardziej, niż inne projekty, więc była to łatwa decyzja do wyboru Zawiercia – powiedział Mark Lebedew.

51-letni Mark Lebedew w latach 2015-2018 prowadził Jastrzębski Węgiel. Z klubem tym – mimo trudnej sytuacji finansowej – udało się wywalczyć brązowy medal PlusLigi.

Nowy szkoleniowiec Zagłębiaków największe sukcesy osiągnął jednak z zespołem Berlin Recycling Volleys. Przez pięć sezonów (2010-2015) zdobył trzy złote oraz dwa srebrne medale mistrzostw Niemiec. W 2015 roku prowadzona przez niego ekipa stanęła na trzecim stopniu podium Ligi Mistrzów.

Mark Lebedew od wielu lat jest także Instruktorem Szkolenia Trenerów FIVB (Światowa Federacja Siatkówki), autorem wielu publikacji dotyczących szkolenia siatkówki i prelegentem na kursach trenerskich. Od wielu lat mieszka z rodziną w Żorach. Stamtąd pochodzi jego żona.

Jaki cel na najbliższy sezon?

Jaki będzie cel Aluronu Virtu w najbliższym sezonie PlusLigi? – Moim głównym celem jest zawsze wygranie każdego spotkania. To jest podstawowy i główny cel każdego trenera, w tym również i mnie. Uważam, że będziemy mieli dobry zespół i będę zadowolony z play-offów. Uważam, że ten cel będzie nam przyświecał od początku sezonu. Nie oznacza to, że osiągniemy play-offy, kiedy liga zmniejsza się z 16 do 14 zespołów. Każdy zespół będzie mocniejszy, nie tylko my. I dlatego nie mogę nic teraz zagwarantować, ale play-offy będą najważniejszym celem w tym sezonie – odpowiada nowy szkoleniowiec zawiercian.