„Potyczka na Saturnie” – pod takim hasłem 21 września o godz. 13.00 odbędzie się impreza zorganizowana z okazji 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego przez Muzeum Saturn w Czeladzi.

Na terenach zielonych znajdujących się wokół pałacu pod filarami, w którym ma swą siedzibę muzeum, zaprezentowana zostanie rekonstrukcja historyczna z udziałem grup: SRH „Rok 1920”, „Rowery Zabytkowe Zabrze”, GRH „Bellum” oraz pracowników Muzeum Saturn.

Wiernie odtworzona ma być jedna z powstańczych bitew, tzw. potyczka na Saturnie, w której czynny udział brali czeladzianie i mieszkańcy innych zagłębiowskich miast. Dodatkowo będzie można również zobaczyć m.in. szpital polowy, punkt opatrunkowy oraz wystawę sprzętów i rowerów z epoki, a także zapoznać się z ćwiczeniami powstańców z bronią. Moment kulminacyjny widowiska to inscenizacja wtargnięcia oddziału zwiadowców niemieckich na tereny kopalni węgla kamiennego „Saturn”, do którego doszło 10 marca 1919 roku. Całą rekonstrukcję fachowym komentarzem naukowym opatrzy prof. Dariusz Nawrot, prezes Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego.

– Pewnie nie wszyscy pamiętają, że przed stu laty działania powstańcze prowadzone były nie tylko na terenie Górnego Śląska, ale również w Zagłębiu Dąbrowskim, w tym także w naszym mieście – mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. – Uważam, że wzięcie udziału w tak szczególnej, „żywej” lekcji historii może być bardzo cenne zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych, dlatego też w najbliższą sobotę serdecznie zapraszam całe rodziny z Czeladzi i okolicznych miast do odwiedzenia parku znajdującego się tuż przy Muzeum Saturn – dodaje.

FOTO: Rowery Zabytkowe – Zabrze