W stolicy Zagłębia Dąbrowskiego stanie nowy pomnik. Władze miasta chcą, aby stanął on przed dworcem PKP.

Kilka tygodni temu władze Sosnowca pokazały finalny projekt przebudowy placu przed dworcem PKP. Miejsce to ma się zmienić nie do poznania. Powstanie tu Plac Metropolii, który będzie przygotowany do organizacji różnego rodzaju imprez plenerowych. – Nie mamy rynku, ale mamy nadzieję, że to będzie miejsce, które skusi, aby przebywać w centrum miasta i spędzać tutaj wolny czas – przekonuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Przy okazji, prezydent zdradził, że na przebudowanym placu stanie też pomnik. Nie będzie to jednak pomnik Jana Kiepury, który obecnie stoi na popularnej Patelni. – Nie będziemy przenosić pomnika Jana Kiepury. Chcemy, aby stanął tu inny pomnik i będziemy o tym rozmawiać z mieszkańcami. Bierzemy pod uwagę koncepcję pomnika poświęconego powstaniu styczniowemu. Chcemy pokazać, że sosnowiczanie to patrioci, którzy dzielnie walczyli o niepodległość Polski – tłumaczy Arkadiusz Chęciński.

Przypomnijmy, że w listopadzie odsłonięty zostanie pomnik Aleksego Bienia. Monument przedwojennego prezydenta Sosnowca stanie w tzw. Alei Zagłębiaków w Parku Sieleckim i będzie to druga postać po Janie Kiepurze, która zostanie w tym miejscu upamiętniona.