W najbliższą niedzielę, 11 listopada, Aleja Zagłębiaków powiększy się o nową postać. Tego dnia odsłonięta zostanie rzeźba Aleksego Bienia.

Aleksy Bień to druga postać po Janie Kiepurze, która znajdzie się w sosnowieckiej Alei Zagłębiaków w Parku Sieleckiego. Do uroczystego odsłonięcia rzeźby upamiętniającej przedwojennego prezydenta Sosnowca dojdzie w niedzielę, 11 listopada, o godz. 13.30. Wcześniej, bo o 13.00, sprzed katedry wyruszy marsz „Najmłodsi dla Niepodległej”. Niosąc biało-czerwoną flagę uczestniczy przejdą ulicami Sosnowca do Parku Sieleckiego.

– Aleja Zagłębiaków ma przypomnieć postać nieco zapomnianą, ale bardzo zasłużoną nie tylko dla naszego miasta. Był – można tutaj użyć takiego porównania – jak król Kazimierz Wielki. Zastał bowiem Sosnowiec drewniany, a zostawił murowany, bo czas jego rządów w mieście to okres największych inwestycji: pierwsze tramwaje, sieci kanalizacyjne, kilometry dróg – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zdaniem profesora Dariusza Nawrota, dyrektora Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego w postaci Bienia skupia się w pewnym sensie los Zagłębiaków i Zagłębia Dąbrowskiego w XX w. – Chłopak z wsi spod Olkusza, który trafia tu, do Zagłębia, zostaje robotnikiem. Nawet nie 20-letni jeszcze wtedy młodzieniec angażuje się w działalność PPS-u, tego związanego z Piłsudskim, Związku Walki Czynnej. Zakłada drużyny strzeleckie w Zagłębiu, w 1914 r. jest jednym z twórców akcji legionowej w Zagłębiu, która przynosi 2,5 tys. legionistów do tych formacji, które tworzą się za sprawą Józefa Piłsudskiego po stronie austrowęgierskiej – przywołuje fakty z życia Bienia prof. Dariusz Nawrot.

Prezydent Aleksy Bień ze współpracownikami – fot. WikiZagłębie
Prezydent Aleksy Bień ze współpracownikami – fot. WikiZagłębie

Zapomniany prezydent Sosnowca

Aleksy Bień był prezydentem Sosnowca i jednym z najwybitniejszych działaczy zagłębiowskiej Polskiej Partii Socjalistycznej. Był także wielkim patriotą zaangażowanym 100 lat temu w budowę niepodległej Polski.

Za jego prezydentury w Sosnowcu doszło do wielu zmian. Aleksy Bień kładł duży nacisk na pomoc społeczną oraz poprawę stanu gospodarki komunalnej. Przez cały ten okres Sosnowiec stał się wielkim placem budowy.

– Okres jego prezydentury to duże osiągnięcia w gospodarce komunalnej, mieszkaniowej oraz w dziedzinie kultury i oświaty. Wydatnie zmniejszono bezrobocie. Prowadzono roboty drogowe na szeroką skalę. Wybudowano lub utwardzono 22 km dróg, rozbudowano sieć wodociągową i kanalizacyjną, wybudowano kolonię mieszkalną im. Limanowskiego, dom noclegowy dla biednych, wybudowano zbiorniki wodne w Zagórzu i Maczkach, rozbudowano bazę szkolną, powstała Miejska Biblioteka Publiczna – wymienia prof. Dariusz Nawrot, dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego.

Aleja Zagłębiaków to miejsce w starej części sosnowieckiego Parku Sieleckiego. W ubiegłym roku stanęła tam rzeźba młodego Jana Kiepury. Z czasem mają tam pojawiać się kolejne rzeźby upamiętniające wybitnych i zasłużonych Zagłębiaków.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Aleksy Bień – zapomniany prezydent Sosnowca