Sosnowiec przypomni o przedwojennym prezydencie miasta. Monument Aleksego Bienia stanie w tzw. Alei Zagłębiaków.

Aleksy Bień to druga postać po Janie Kiepurze, która znajdzie się w sosnowieckiej Alei Zagłębiaków w Parku Sieleckim.

Aleksy Bień był prezydentem Sosnowca i jednym z najwybitniejszych działaczy zagłębiowskiej Polskiej Partii Socjalistycznej. Był także wielkim patriotą zaangażowanym 100 lat temu w budowę niepodległej Polski.

– Chcemy w ten sposób przypomnieć postać nieco zapomnianą, ale bardzo zasłużoną nie tylko dla naszego miasta. Był – można tutaj użyć takiego porównania – jak król Kazimierz Wielki. Zastał bowiem Sosnowiec drewniany, a zostawił murowany, bo czas jego rządów w mieście to okres największych inwestycji – Pierwsze tramwaje, sieci kanalizacyjne, kilometry dróg – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zdaniem profesora Dariusza Nawrota, dyrektora Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego w postaci Bienia skupia się w pewnym sensie los Zagłębiaków i Zagłębia Dąbrowskiego w XX wieku.

– Chłopak z wsi spod Olkusza, który trafia tu, do Zagłębia, zostaje robotnikiem. Nawet nie 20-letni jeszcze wtedy młodzieniec angażuje się w działalność PPS-u, tego związanego z Piłsudskim, Związku Walki Czynnej. Zakłada drużyny strzeleckie w Zagłębiu, w 1914 r. jest jednym z twórców akcji legionowej w Zagłębiu, która przynosi 2,5 tys. legionistów do tych formacji, które tworzą się za sprawą Józefa Piłsudskiego po stronie austrowęgierskiej – przywołuje fakty z życia Bienia prof. Nawrot.

Szef Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego podkreśla, że Aleksy Bień był w 1918 roku jednym z twórców polskiej niepodległości w Zagłębiu.

Jak zaznaczają urzędnicy, Aleksy Bień jako prezydent, zaczął przekształcać Sosnowiec w miasto europejskie. – Okres jego prezydentury to duże osiągnięcia w gospodarce komunalnej, mieszkaniowej oraz w dziedzinie kultury i oświaty. Wydatnie zmniejszono bezrobocie. Prowadzono roboty drogowe na szeroką skalę. Wybudowano lub utwardzono 22 km dróg, rozbudowano sieć wodociągową i kanalizacyjną, wybudowano kolonię mieszkalną im. Limanowskiego, dom noclegowy dla biednych, wybudowano zbiorniki wodne w Zagórzu i Maczkach, rozbudowano bazę szkolną, powstała Miejska Biblioteka Publiczna – wymienia prof. Dariusz Nawrot.

Monument Aleksego Bienia stanie w Alei Zagłębiaków. To miejsce w starej części sosnowieckiego Parku Sieleckiego. W ubiegłym roku stanęła tam rzeźba młodego Jana Kiepury. Z czasem mają tam pojawiać się kolejne rzeźby upamiętniające wybitnych i zasłużonych Zagłębiaków.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Aleksy Bień – zapomniany prezydent Sosnowca