Rzeźba przedstawiająca młodego Jana Kiepurę stanęła w zabytkowej części parku Sieleckiego. To początek tzw. Alei Zagłębiaków.

W piątek, 2 czerwca, w starej części sosnowieckiego parku Sieleckiego odsłonięto rzeźbę przedstawiającą młodego Jana Kiepurę. To początek tzw. Alei Zagłębiaków, w której pojawiać się będą rzeźby wybitnych Zagłębiaków.

Autorem rzeźby urodzonego 115 lat temu „chłopaka z Sosnowca” jest pochodzący z Poznania Robert Sobociński, autor wielu pomników i ławeczek.

Ważąca aż dwie tony rzeźba Jana Kiepury została ustawiona w pobliżu wejścia od strony ulicy Legionów (przed Zespołem Szkół Muzycznych w Sosnowcu).

Odsłonięcie rzeźby młodego Janka Kiepury w parku Sieleckim – fot. MZ
Odsłonięcie rzeźby młodego Janka Kiepury w parku Sieleckim – fot. MZ

Dla podkreślenia, że osłonięta w parku Sieleckim rzeźba przedstawia młodego Janka, autor w kieszeni stojącego na klawiszu pianina sosnowiczanina umieścił procę.

Przypomnijmy, że początkowo rzeźba miała zostać odsłonięta 16 maja, w dniu 115. urodzin wybitnego tenora z Sosnowca. Ostatecznie urzędnicy przenieśli uroczystość na 2 czerwca, czyli tuż przed rozpoczęciem tegorocznych Dni Sosnowca.

Odsłonięcie rzeźby młodego Janka Kiepury w parku Sieleckim – fot. MZ
Odsłonięcie rzeźby młodego Janka Kiepury w parku Sieleckim – fot. MZ

PRZECZYTAJ: „Sercem sosnowiczanin, głosem obywatel świata”

Rzeźba Janka Kiepury jest pierwszą, która pojawiła się w tzw, Alei Zasłużonych Zagłębiaków (jest to nazwa robocza, prezydet Arkadiusz Chęciński nie wyklucza ogłoszenia konkursu na nazwę). W miejscu tym honorowane będą ważne dla Sosnowca i całego Zagłębia osoby.

Za pierwszą rzeźbę wraz z jej instalacją sosnowiecki magistrat zapłacił około 70 tys. zł.

Skomentuj przez Facebook

8 KOMENTARZE

  1. Nie ogarniam tego miasta. Nie można w starczej części Parku sieleckiego wymienić asfaltu bo zabrania konserwator zabytków. Tymczasem nie ma problemu z pseudo siłownią, ogromnym placem zabaw dla dzieci a teraz jeszcze jakiś pomnik.
    Skoro o pomniku mowa, nie dość, że szkaradny (choć nie przebija pobliskiego murala z nosorożcem zombie) to bardziej oczo… kolorem byłby tylko złoty i różowy.
    A tak na marginesie skoro to ma być aleja zasłużonych to oni mają zamiar całą park tak oszpecić? Na całym świecie przyjęły się gwiazdy, odciski rąk, etc wmontowane w chodnik. Byłoby to zdecydowanie lepsze rozwiązanie i może doczekalibyśmy się remontu chodnika.

  2. Co tam 70tys. Teraz chelinski czas na Kuronia ,też ci się spodoba i będziesz zachwycony dobrze tylko do ucha decydentowi gadaj ,a innym głupot nie.opowiadaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here