W najbliższą niedzielę, 16 czerwca, Sosnowiec będzie świętować Dzień Wolności i Solidarności. Tego dnia na Placu Papieskim odbędzie się kilka interesujących wydarzeń.

Sosnowiec zaprasza na Dzień Wolności i Solidarności. – W niedzielę 16 czerwca spotykamy się na Placu Papieskim. W ten sposób uczcimy 20. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Sosnowca oraz 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Nasze uroczystości wpisują się w także obchody 4 czerwca 1989 roku, czyli pierwszy, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Rekonstrukcja historyczna

Po raz pierwszy na Placu Papieskim przeprowadzona zostanie wielka rekonstrukcja historyczna z okazji 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego – „Kiedy Brynica i Przemsza łączyły”. Widowisko, które przypomni wydarzenia z I powstania śląskiego z sierpnia 1919 roku i upamiętni udział w tych walkach Zagłębiaków rozpocznie się o godz. 18.00. Godzinny program będzie tworzyła narracja prof. Dariusza Nawrota, ilustrowana kolejnymi scenami walk. Dla wielu rekonstrukcja może być nieco zaskakująca.

– Odwołamy się do powszechnie mało znanych wydarzeń związanych z udziałem mieszkańców Sosnowca w walkach na Śląsku i bojami na samym pograniczu śląsko-zagłębiowskim. Około 100 rekonstruktorów odtwarzających oddziały powstańców śląskich, grenzschutzu i Wojska Polskiego, samochody pancerne, karabiny maszynowe oraz efekty specjalne (pirotechnika), itp. uatrakcyjnią całe widowisko, które będzie ciekawą lekcją historii i hołdem dla bohaterów walk o polski Śląsk sprzed 100 lat – tłumaczy prof. Dariusz Nawrot.

To będzie największa rekonstrukcja organizowana w ostatnich latach w Sosnowcu i okolicy. Będzie przede wszystkim przypominała wydarzenia związane z zaangażowaniem Zagłębia Dąbrowskiego w powstania śląskie.

IX Festiwal Organizacji Pozarządowych

Dzień Wolności i Solidarności na Placu Papieskim, gdzie 14 czerwca 1999 roku spotkał się w Sosnowcu z wiernymi Jan Paweł II zainaugurowany zostanie o godz. 11.00 IX Festiwalem Organizacji Pozarządowych. O godz. 15.30 odbędzie się Marsz dla Życia i Rodziny — Przyjazd Diecezjalnego Rajdu Rowerowego i Zlotu Motocyklowego ku czci św. Jana Pawła II. Następnie koncelebrowana będzie msza św. pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Kaszaka.

Uczczą 20. rocznicę wizyty papieża w Sosnowca

O godz. 19.00 rozpocznie się recital wybranych utworów z musicalu „Karol” o życiu Karola Wojtyły wystawionego 25 lutego 2017 roku w Tauron Arenie w Krakowie. Musical „Karol” miał swoją premierę ponad dwa lata temu w Krakowie. W spektaklu, wyreżyserowanym przez Krzysztofa Korwin-Piotrowskiego, wystąpili aktorzy najlepszych polskich teatrów muzycznych, w tym m.in. Wojtek Daniel i Krzysztof Knapczyk. Teraz, po ponad dwóch latach, sosnowiecka publiczność będzie mogła przypomnieć sobie wybrane piosenki z musicalu „Karol”, w tym słynną „Barkę” – ulubioną pieśń Jana Pawła II.

Zwieńczeniem uroczystości będzie koncert zespołu Golec uOrkiestra. – Rok temu na Placu Papieskim świętowaliśmy 100. Rocznicę odzyskania Niepodległości. Było to fantastyczne wydarzenie i myślę, że w niedzielę będzie podobnie. Zapraszam mieszkańców Sosnowca, Zagłębia i całej aglomeracji do wspólnego świętowania. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.