Piątek, 4 maja, to początek tegorocznych matur. Dziś maturzyści przystąpili do egzaminu z języka polskiego.

W piątek, 4 maja, maturzyści w całej Polsce rozpoczęli maturalny maraton. Na pierwszy ogień – egzamin z języka polskiego. Tuż przed egzaminem odwiedziliśmy II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu.

– W ogóle się nie stresuje. Przez trzy lata systematycznie przyswajałam wiedzę i jestem dobrej myśli. Mam nadzieję, że praca ta przyniesie efekt i będę zadowolona z wyników – powiedziała nam tuż przed wejściem na egzamin Monika.

AKTUALIZACJA

Poznaliśmy już tematy z języka polskiego. Tegoroczni maturzyści musieli zmierzyć się z „Lalką” Bolesława Prusa lub wierszem Ernesta Brylla.

Maturzyści mogli napisać rozprawkę na temat „Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu„Lalki”, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury”.

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała również coś dla tych, którzy wolą poezję. Drugim z tematów była analiza wiersza Ernesta Brylla „Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają”.

MATURA 2018. Język polski – arkusz egzaminacyjny CKE (podstawowy) – POBIERZ TUTAJ

MATURA 2018. Język polski – arkusz egzaminacyjny CKE (rozszerzony) – POBIERZ TUTAJ

W zadaniach zamkniętych części podstawowej egzaminu padły także pytania m.in. o epilog z Pana Tadeusza i fragment wiersza „Chleb” Tadeusza Różewicza.

Maturzyści z II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu:

Po egzaminie z języka polskiego, w poniedziałek maturzyści zmierzą się z matematyką. Dzień później (8 maja) egzamin z języka angielskiego.