Sosnowiec hucznie zamierza świętować w tym roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Powstał specjalny program, którego punktem kulminacyjnym będzie koncert Piotra Rubika.

Rok 2018 to rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowanie tej rocznicy w Sosnowcu ma wymiar symboliczny. Zagłębie Dąbrowskie było bowiem regionem o silnych tendencjach niepodległościowych i patriotycznych.

– Z okazji jubileuszu planowaliśmy organizację 100 imprez, ale ostatecznie będzie ich o wiele więcej. Chcemy, aby mieszkańcy Sosnowca mogli cieszyć się i świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości przez cały rok, a nie tylko 11 listopada – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Santo Subito Piotra Rubika - fot Maciej Łydek
Santo Subito Piotra Rubika – fot Maciej Łydek

Wielki koncert Piotra Rubika

16 czerwca na Placu Papieskim odbędzie się wielki koncert Piotra Rubika pt. „Wolność, Miłość, Niepodległość”. Będzie to koncert premierowy, podczas którego po raz pierwszy usłyszymy nowe utwory kompozytora. – Koncert ten poświęcony będzie także osobie Ojca Świętego Jana Pawła II. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia jest również diecezja sosnowiecka – dodaje Arkadiusz Chęciński.

Przypomnijmy, że 14 czerwca przypada 19. rocznica wizyta Jana Pawła II w Sosnowcu. – Specjalny koncert zawiera m.in. zupełnie nowe utwory napisane z okazji 100-lecia niepodległości, a także pieśni upamiętniające niezwykłą postać Jana Pawła II i rolę, jaką odegrał w dążeniu Polaków do wolności – podkreśla Mateusz Bochenek, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. dialogu i komunikacji społecznej.Powstanie styczniowe w Zagłębiu - fot. Arch. TZ

Rekonstrukcja historyczna

Koncert zostanie poprzedzony wspólnym patriotycznym śpiewaniem z mieszkańcami Sosnowca najsłynniejszych pieśni niepodległościowych oraz specjalnie przygotowaną z tej okazji rekonstrukcją historyczną.

– Rekonstrukcja historyczna będzie odwoływać się do wydarzeń sprzed 155 lat, kiedy to w czasie powstania styczniowego, po raz pierwszy Sosnowiec znalazł się na łamach europejskiej prasy. Stało się to za sprawą sukcesu wyprawy Apolinarego Kurowskiego, powstańczego naczelnika województwa krakowskiego, który wyruszył z obozu w Ojcowie i po zajęciu Maczek, a potem dworca w Sosnowcach opanował cały tzw. trójkąt graniczny, czyli obszar dzisiejszego Zagłębia Dąbrowskiego. Zwycięstwo miało duże znaczenie wojskowo-strategiczne, ale także propagandowe. Utworzenie administracji narodowej na obszarze Zagłębia Dąbrowskiego i przychylność ludności, dawało szansę na wykorzystanie potencjału tej ziemi do walki przeciwko Rosji. Niestety, po klęsce Kurowskiego pod Miechowem, Zagłębie zostało odbite przez wojska carskie – mówi prof. Dariusz Nawrot, dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego.

W rekonstrukcji odtworzone zostaną trzy sceny walk – rozbrajanie przez powstańców rosyjskiej straży granicznej na granicy z Galicją, szturm powstańców na obsadzony przez Rosjan dworzec kolei warszawsko-wiedeńskiej oraz decydująca bitwa pod Miechowem. – Udział weźmie ponad 70 rekonstruktorów z artylerią – podkreśla prof. Dariusz Nawrot.

Dzień Flagi – fot. Fotolia
Dzień Flagi – fot. Fotolia

Rekord Guinnessa

16 czerwca Zagłębiacy będą także świadkami próby bicia Rekordu Guinnessa. Próba ta będzie polegała na równoczesnym niesieniu przez co najmniej 3794 osoby flagi narodowej o wymiarach 1000 m na 3 m. Patronem medialnym tego wydarzenia jest Tygodnik Twoje Zagłębie.

– Przemarsz wyruszy z ulicy Rydza Śmigłego przy Placu Papieskim Podobną próbę przeprowadzono ostatnio w Pile, ale była to próba nieudana. Ostatni rekord należy do Indii, został on pobity w ubiegłym roku. Teraz kolej na Sosnowiec – dodaje Mateusz Bochenek.

Tego dnia organizatorzy planują wiele atrakcji – m.in. strefę zabaw dla dzieci, pokazy specjalistycznych pojazdów służb miejskich i mundurowych, a także Akademię Patriotycznego Kibicowania na znajdującym się w pobliżu Placu Papieskiego orliku.

Santo Subito Piotra Rubika - fot Maciej Łydek
Santo Subito Piotra Rubika – fot Maciej Łydek

Festiwal Organizacji Pozarządowych

W tym samym dniu na Placu Papieskim już po raz ósmy odbędzie się Festiwal Organizacji Pozarządowych. – Podczas tego wydarzenia odwiedzający mają szansę zapoznać się z działalnością sosnowieckich organizacji, a przy okazji świetnie się bawić. Aktywności w ramach festiwalu zostaną podzielone na strefy. Będzie to strefa sportu, strefa zdrowia, strefa czworonogów, strefa kreatywności oraz strefa militarna. Organizacje przewidziały bardzo wiele animacji dla najmłodszych – zapowiada Mateusz Bochenek, pełnomocnik prezydenta.

Odsłonięcie rzeźby młodego Janka Kiepury w parku Sieleckim – fot. MZ
Odsłonięcie rzeźby młodego Janka Kiepury w parku Sieleckim – fot. MZ

Odsłonięcie pomnika w Alei Zagłębiaków

11 listopada w sosnowieckiej Alei Zagłębiaków w starej części Parku Sieleckiego odsłonięty zostanie pomnik Aleksego Bienia, przedwojennego prezydenta Sosnowca.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Aleja Zagłębiaków. Sosnowiec przypomni o przedwojennym prezydencie miasta