„Edward Gierek. Między Wschodem a Zachodem” to tytuł najnowszej wystawy, którą od 8 marca będzie można oglądać w sosnowieckim muzeum.

Muzeum w Sosnowcu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy w ubiegłorocznych konsultacjach społecznych, dotyczących ich stosunku do osoby Edwarda Gierka, wypowiedzieli się zdecydowanie pozytywnie na jego temat (ponad 97 proc. osób biorących udział w referendum odpowiedziało, że Gierkowi należy się upamiętnienie w przestrzeni miejskiej Sosnowca).

Wystawa „Edward Gierek. Między Wschodem a Zachodem” to opowieść o życiu i działalności jednego z przywódców doby Polski Ludowej, wpleciona w najważniejsze momenty w dziejach kraju. Twórcy wystawy poprzez jej narrację wzbogaconą o materiał ikonograficzny, filmowy, zbiory rodzinne oraz muzealia z epoki chcą pokazać zarówno jasne jak i ciemne strony PRL-u.

– Wystawa pokaże Edwarda Gierka jako tego, który jednak wiele dla naszego kraju zrobił. Otworzył nasz kraj na zachód. Wybudował wiele zakładów, fabryk, dróg. Chcemy też pokazać drugą stronę, tę mroczniejszą. Czasy PRL, kiedy wielu ludziom żyło się ciężko i kiedy dochodziło do tragicznych wydarzeń. Chcemy pokazać prawdziwą historię człowieka, mieszkańca naszego miasta – wyjaśnia prezydent Arkadiusz Chęciński.

Edward Gierek - fot. Wikipedia
Edward Gierek – fot. Wikipedia

Lata 70. XX wieku w pamięci Polaków zapisały się jako okres dobrobytu, a ówczesny I sekretarz KC PZPR – Edward Gierek – jako autor sukcesu gospodarczego i społecznego Polski. Epoka Gierka jest jednak nie tylko okresem prosperity, to także trudne momenty w polskiej historii. Jej główny bohater przez część społeczeństwa postrzegany jest jako dobry gospodarz, przez innych jako działacz komunistyczny, na którym spoczywa odpowiedzialność za pacyfikację protestów robotniczych w czerwcu 1976 roku oraz zadłużenie kraju.

– Narracja tej wystawy będzie czytelna i pełna kontrastów. Takie właśnie były czasy Gierka – zapowiada Paweł Dusza, dyrektor Muzeum w Sosnowcu. – Edward Gierek to postać pełna paradoksów. To człowiek, który wierzył w komunizm w Polsce, a którego na koniec ten komunizm źle potraktował – dodaje.

Dyrektor sosnowieckiego muzeum bierze na siebie całkowitą odpowiedzialność za wystawę o jednym z najważniejszych przywódców Polski Ludowej. – Dzwonili do mnie z wieloma pytaniami dotyczącymi wystawy, zarówno organizacje lewicowe, jak i prawicowe. Świadomie podjąłem decyzję, że wystawa nie będzie objęta patronatem honorowym. Biorę za to pełną odpowiedzialność – podkreśla dyrektor Dusza.

Prezentowane eksponaty i materiały ikonograficzne pochodzą ze zbiorów m.in. Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej, Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, TVP, Instytutu Pamięci Narodowej oraz prof. Adama Gierka, Macieja Gadaczka, Marka Janickiego i Dariusza Kindlera.

– Gdybyśmy korzystali wyłącznie ze zbiorów IPN, pokazalibyśmy powszechnie znany film, gdzie Edward Gierek swoim wystąpieniem wpisuje się w antysyjonistyczny nurt Wiesława Gomułki. Mamy jednak również film dokumentalny, w którym bohater wystawy, będąc już w podeszłym wieku przyznał, że wstydzi się tamtych słów – wyjaśnia Paweł Dusza.

Wystawę będzie można obejrzeć w Pałacu Schoena od 8 marca do 29 kwietnia. Wystawie towarzyszyć będzie cykl wydarzeń.

 • 15 marca o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Piotrem Lipińskim pt. „Wokół ludzi władzy PRL”
 • 22 marca o godz. 18.00 zaplanowano wykład Joanny Kunysz pt. „Życie codzienne w latach 70. XX wieku”
 • 20 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z synem Edwarda Gierka, prof. Adamem Gierkiem pt. „Wokół rodziny”
 • 26 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się wykład Ewy Chmielewskiej pt. „Życie artystyczne w latach 70. XX wieku”

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

„Pomożecie? Pomożemy!” – kim był Edward Gierek

Skomentuj przez Facebook

16 KOMENTARZE

 1. Wystawa poświęcona komuchowi który był pachołkiem ludzi którzy mordowali polskich patriotów którzy nie chcieli być pod butem moskwy… władze sosnowca widać dalej żyją poprzednim ustrojem…

  • Ale ty głupi jesteś
   Malo wiesz o tamtych czasach
   Przede wszystkim. Gierek mało słuchał się Moskwy
   Kredyty które brał szły na budowy dróg szkół mieszkań nie to co dzisiaj na nagrody dla swoich
   Zapewne jesteś na tyle młody że nie znasz tamtym czasów w których ludziom uczciwie pracujacym żyło się dobrze
   Twoi rodzice to pewnie styropian a dziadkowie ak czyli ludzie z wypaczona psychika

  • Kaczyński w takim razie też jest taki komuchem, a PiS to partia komunistyczna. Z Amerykanami się pokłócili, z Żydami się pokłócili, od Niemiec chcą reparacje, rozdmuchują socjal swoim 500 plus. Nawet z Ukraińcami się pożarli, no to zostaje już tylko zastukać na kolanach w mury Kremla, bo PiSowskiej Polski nikt na świecie nie trawi.

 2. Mamy masło, mamy serek, niech nam żyje Ed O’Gierek.
  Chcesz cukierka – idź do Gierka, Gierek ma to ci da, kopa w dupe i papa
  Zastał Sosnowiec drewniany, a zostawił azbestowy.
  Miska, miska, salaterka, nie lubimy wujka Gierka. Jak ukradnie nam kotlecik, podpalimy komitecik.

  • Czy ktoś powiedział, że ta wystawa to budowanie wizerunku miasta? To tylko wystawa.
   Gdyby w muzeum była wystawa o nazistach to co, oznaczałoby to, że Sosnowiec jest faszystowski?
   Od tego jest muzeum aby pokazywać przeszłość.

   • Przecież to jest człowieku wystawa ocieplająca wizerunek tego zbrodniarza komunistycznego, patrz słowa:
    „Gdybyśmy korzystali wyłącznie ze zbiorów IPN, pokazalibyśmy powszechnie znany film, gdzie Edward Gierek swoim wystąpieniem wpisuje się w antysyjonistyczny nurt Wiesława Gomułki. Mamy jednak również film dokumentalny, w którym bohater wystawy, będąc już w podeszłym wieku przyznał, że wstydzi się tamtych słów”

    Nie rozumiem dlaczego wy nie potraficie zrozumieć że to był zwykły komuch na ganuszku moskwy który by zaorał Sosnowiec jakby mu moskwa kazała.

    To był zwykły komuch a wy robicie z niego swojego bohatera miejskiego, jak P.O.stkomuna robiło z kolaborującego z SS bartoszewskiego bohatera, czy jak P.O.stkomuna chowała z przywilejami generalskimi jaruzelskiego.

    jaruzelski = gierek

  • Durna opinia autora ! Piękny Sosnowiec to zasługa TYLKO E. Gierka. Stary ZAPYZIAŁY Sosnowiec poszedł w zapomnienie. Na ugorach powstało ponad sto tysięcy mieszkań, szpitale, linie tramwajowe, Huta Katowice, miejsca pracy i paszporty z szansą wyjazdu do ,,zgniłego” kapitalizmu. Powstało nowe życie i okno na świat . . .

 3. Ta wystawa Hańba dla Sosnowca. Widać kto w Sosnowcu jeszcze rządzi ,że dopuszczają do takich wystaw, ale przyjdą wybory to ich za to rozliczymy. Niechcemy postkomuny i starych układów. Pora przewietrzyć Urzędy w Sosnowcu bo wciąż pełno pociotków na stanowiskach urzędniczych. Byle do wyborów i stara władzo wypad. Niech przyjdą młodzi ze świeżym umysłem i pomysłami na Miasto , którzy nie będą się chlubić takimi pożal się boże wystawami!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here