Zagłębie pamięta o Edwardzie Gierku. 8 marca w sosnowieckim muzeum zostanie otwarta wystawa poświęcona Edwardowi Gierkowi.

Sosnowieckie muzeum przygotowuje wystawę poświęconą Edwardowi Gierkowi, której wernisaż planowany jest na 8 marca.

– Pokażemy Edwarda Gierka jako postać pełną paradoksów. Przedstawimy jego dobre i złe strony. Gierek to człowiek, który wierzył w komunizm w Polsce, a którego na koniec ten komunizm źle potraktował – zapowiada Paweł Dusza, dyrektor Muzeum w Sosnowcu.

CZYTAJ: Gierek zdekomunizowany. Będzie rondo Zagłębia Dąbrowskiego

Wystawa powstanie z materiałów pochodzących z różnych źródeł, w tym m.in. z Instytutu Pamięci Narodowej. Ma pokazać działalność Edwarda Gierka zarówno w Zagłębiu, jak i w w czasach, kiedy był I sekretarzem PZPR.

– Nie chcemy zakłamywać historii, chcemy pokazać Edwarda Gierka takim, jakim był – podkreśla prezydent Arkadiusz Chęciński.

CZYTAJ: Gierek zdekomunizowany! Radni zaskarżą decyzję wojewody

Wystawa pod roboczym tytułem „Edward Gierek – miedzy Wschodem a Zachodem” ma nawiązywać do prowadzonej przez byłego I sekretarza polityki zagranicznej otwartej na kraje zachodnie.

– Wystawa pokaże Edwarda Gierka jako tego, który jednak wiele dla naszego kraju zrobił. Otworzył nasz kraj na zachód. Wybudował wiele zakładów, fabryk, dróg. Chcemy też pokazać drugą stronę. Czasy PRL, kiedy wielu ludziom żyło się ciężko. Chcemy pokazać prawdziwą historię człowieka, mieszkańca naszego miasta – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński.

CZYTAJ TAKŻE: W Sosnowcu powstaje Instytut Zagłębia Dąbrowskiego

Na ekspozycji znajdą się materiały ikonograficzne, a więc dokumenty, fotografie związane z jego życiem prywatnym, ale przede wszystkim z działalnością na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Sosnowca.

– Narrację ekspozycji wzbogacą pamiątki oddające klimat epoki oraz nagrania dźwiękowe i audiowizualne – dodaje Paweł Dusza dyrektor Muzeum w Sosnowcu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: „Pomożecie? Pomożemy!” Kim był Edward Gierek 

Skomentuj przez Facebook

8 KOMENTARZE

 1. Za Bieruta strzelanina, za Gomułki suche bułki, dzisiaj mamy chleb i serek, niech nam żyje Edward Gierek

  Nie do końca rozumiem intencje władz, jak postać Edwarda Gierka ma budować (pozytywnie) wizerunek naszego miasta?

  • Za Gierka Sosnowiec i cały region zyskał na znaczeniu. Wiele osób ma dziś dach nad głową dzięki blokom z wielkiej płyty, komunikacja miejska w Zagłębiu praktycznie nie zmieniła się od czasów Gierka. Od tamtych czasów nie zbudowano choćby jednej nowej trasy tramwajowej w Zagłębiu. Gdzie byliby dzisiejsi emeryci gdyby nie huty, kopalnie i inne zakłady budowane za Gierka? Czy mielibyśmy prąd w gniazdkach i wodę w kranach gdyby nie Gierek? Dziś przecież nie buduje się praktycznie elektrowni, wszystko co mamy to remonty i rozbudowa starych siłowni. Dziś narzeka się, że drogi są dziurawe, że można zawieszenie urwać w samochodzie i nikt tego nie remontuje. Dziękujcie, że ktoś wam te drogi w ogóle zbudował.
   Może dla młodych Edward Gierek nic nie znaczy. Nie zastanawiają się, że pracując za najniższą krajową plus premię która raz jest, a raz nie, przychodzą potem do rodziców, emerytów, na obiadek, których stać by ten obiad dla nich ugotować. Dzisiejsza młodzież o takich emeryturach na starość może zapomnieć.

   • Nie neguje w żaden sposób wpływu „epoki” Gierka na rozwój Sosnowca i okolic.

    Pytanie raczej brzmi: Jak przekuć to na nowy sukces?

    Druga rzecz, denerwuje mnie to troszkę jak współcześni „politycy” podpinają się pod Gierka, a patrzą sami jak nabić swoją kabzę a dla ludu ogryzki….

    • To, że nie przekujesz tego w namacalny sukces oznacza, że nie warto poświęcić wystawy temu człowiekowi? Współczesnym politykom to powinno być wstyd, że nie są w stanie mu dorównać. Zadłużają kraj coraz bardziej, a wypominają Gierkowi zadłużenie. Z jego czasów przynajmniej coś z tego namacalnie pozostało, a dziś nie buduje się nic. Nawet ścieżki rowerowej wzdłuż Czarnej Przemszy nie są w stanie wybudować, bo ciągle jakieś nieprzewidywalne trudności.
     Prywaciarz da radę, on postawi halę produkcyjną w miesiąc i chce, aby mu bić pokłony, bo 20 miejsc pracy za minimalną krajową stworzył i jeszcze pretensje, że nikt u niego pracować nie chce i musi Ukraińców zatrudniać.

 2. Autostrada do Warszawy ,rozbudowa miasta innych inwestycji nie.zdazyl zrobic.Kiedy idę obok ronda Gierka ciepło o mysle–otworzył nam okno na.zachód.

 3. nie ukrywajmy, że gdyby nie Gierek to Sosnowiec byłby zadupiem jakich wiele w Polsce wschodniej, dlatego warto go pamiętać i go docenić , brał kredyty ok ale teraz macie mieszkania, drogi itd a czy naprawdę wy czy wasi rodzicie odczuliście po kieszeni ich spłatę? Pomyślcie

  • Można zaryzykować, że odczuliśmy spłatę tych kredytów. Ale to już nie wina Gierka, tylko złodziejskiej prywatyzacji, która usprawiedliwiana była koniecznością spłaty tychże kredytów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here