W Sosnowcu stanął drugi książkomat. Tym razem mogą z niego korzystać mieszkańcy z Porąbki. Przez całą dobę można tu wypożyczyć i oddać m.in. książki, filmy, audobooki i gry planszowe.

Mieszkańcy sosnowieckiej dzielnicy Porąbka mogą już wypożyczać i oddawać książki, filmy, audiobooki oraz płyty CD i gry planszowe przez całą dobę. Czeka już bowiem na nich książkomat o wdzięcznym imieniu Kasia.

Urządzenie zostało zamontowane przy ul. Zagórskiej 3. Jego zaletą jest to, że daje mieszkańcom dostęp do całego księgozbioru Zagłębiowskiej Mediateki. – Każdy nasz klient może zamówić nie tylko książki, ale także gry planszowe, płyty CD, filmy i audiobooki. Czyli wszystko to, czym dysponuje cała nasza biblioteka. Zamówione dokumenty są przywożone do książkomatu codziennie w dni robocze, po godz. 15.00, a po otrzymaniu e-maila lub SMS-a z informacją o czekającym zamówieniu, odbiorca będzie miał 72 godziny na jego odebranie – mówi Michał Mercik, pełnomocnik prezydenta Sosnowca.

Książkomat w sosnowieckiej dzielnicy Porąbka – fot. UM Sosnowiec
Książkomat w sosnowieckiej dzielnicy Porąbka – fot. UM Sosnowiec

Jak korzystać z książkomatu?

Korzystanie z książkomatu jest bardzo proste. Musimy mieć konto w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu i posiadać aktualną kartę biblioteczną. Logujemy się na swoje biblioteczne konto i wybieramy pozycje, które chcemy wypożyczyć. Żeby to zrobić musimy kliknąć opcję „zamów” przy dostępnej pozycji. Jako miejsce dostarczenia wybieramy Książkomat Porąbka. Następnie wysyłamy zamówienie (bez tego nasze pozycje nie zostaną wypożyczone).

Gdy zamówienie trafi do książkomatu otrzymamy SMS lub e-mail. Zamówione dokumenty są przywożone do książkomatu w dni robocze, po godz. 15.00. Na odebranie zamówienia mamy 72 godziny od otrzymania powiadomienia. Możemy to zrobić o każdej porze, bo książkomat jest czynny całodobowo.

Książkomat w sosnowieckiej dzielnicy Porąbka – fot. UM Sosnowiec
Książkomat w sosnowieckiej dzielnicy Porąbka – fot. UM Sosnowiec

Aby wyjąć zamówiony tytuł ze skrytki, należy kliknąć „odbiór” i przyłożyć kartę biblioteczną do czytnika. Skrytka otworzy się automatycznie, a po wyjęciu dokumentu należy ją zamknąć. Aby zwrócić dokument, należy kliknąć „zwrot” i przyłożyć kartę czytelnika, zeskanować kod z książki, płyty czy gry i wcisnąć „załaduj”. Gdy skrytka się otworzy, należy włożyć do niej zwracany przedmiot i zamknąć.

Przypomnijmy, że to już drugi książkomat w mieście. Pierwszy działa przy głównej siedzibie Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

W Zagłębiowskiej Mediatece znów działa książkomat. Jak można wypożyczyć książki?