W Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu czytelnicy ponownie mogą wypożyczać książki. Wszystko za sprawą specjalnego książkomatu.

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu od 28 kwietnia 2020 zachęca do korzystania z nowoczesnego książkomatu i wrzutni Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Dzięki tamu możemy ponowie wypożyczać oraz oddawać książki.

– Aby skorzystać z książkomatu lub wrzutni należy założyć rękawiczki ochronne i maseczkę lub chustę zakrywającą usta i nos. Koniecznie trzeba także zachować bezpieczną odległość od innych czytelników – mówi Kinga Baranowska-Jaworek z Zagłębiowskiej Mediateki.

Książki, które zwracamy do Mediateki będą przechodziły 14-dniową kwarantannę. Dlatego wyłączono możliwość rezerwacji książek. Możemy wypożyczyć tylko dostępne pozycje.

Zagłębiowska Mediateka - fot. MC
Zagłębiowska Mediateka – fot. MC

Jak skorzystać z książkomatu?

Obsługa książkomatu nie jest zbyt trudna. Należy się zalogować na swoje biblioteczne konto i wybrać książkę z katalogu. Wybieramy książki dostępne w Zagłębiowskiej Mediatece i zaznaczamy opcję Książkomat.

Bibliotekarz w czasie godzin pracy Mediateki wkłada odpowiednią książkę do automatu. My możemy odebrać ją o każdej porze – na odbiór zamówionych pozycji mamy dwa dni.

Gdy przychodzimy w godzinach, w których Mediateka nie działa, potrzebujemy karty bibliotecznej, żeby dostać się do budynku. Wystarczy przyłożyć ją do czytnika, który znajduje się po prawej stronie od wejścia.

Gdy jesteśmy już w środku, to należy przyłożyć kartę do czytnika książkomatu. Czekamy na otwarcie skrytki, a następnie wyjmujemy zamówioną książkę i zamykamy skrytkę. Jeśli chcemy zwrócić książkę wystarczy, że otworzymy wrzutnię i wsadzimy tam książki.

– W związku z bardzo dużym zainteresowaniem naszą usługą, uprzejmie prosimy o jak najszybsze odbieranie zamówionych książek. Pomoże to w sprawniejszej obsłudze urządzenia i umożliwi większej grupie czytelników skorzystanie z książkomatu – apeluje Kinga Baranowska-Jaworek.