24 maja rusza siedemnasta już edycja Sosnowieckich Dni Literatury, jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie. Tegoroczna edycja w dużej mierze poświęcona będzie biografiom.
24 maja już po raz siedemnasty wystartują Sosnowieckie Dni Literatury. – Naszym celem jest skuteczna promocja czytelnictwa polskiej literatury najnowszej oraz zaproszenie wszystkich miłośników sztuki słowa do aktywnego udziału w szeroko rozumianej kulturze literackiej – podkreślają pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu.
17. Sosnowieckich Dni Literatury
Imprezy w ramach 17. Sosnowieckich Dni Literatury częściowo odbywać się będą w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, a częściowo online. – Na spotkaniach plenerowych obowiązywać będą bezpłatne wejściówki, które należy wcześniej pobrać w Informatorium. W razie zaostrzenia sytuacji epidemiologicznej w regionie, spotkania odbędą się tylko online i będą transmitowane na kanale YouTube MBP – wyjaśnia Kinga Baranowska-Jaworek z Zagłębiowskiej Mediateki.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Tegoroczna edycja Sosnowieckich Dni Literatury w dużej mierze poświęcona będzie biografiom. Gośćmi będą: Cezary Harasimowicz (autor książki o aktorce Inie Benicie), Radosław Młynarczyk (biograf Marka Hłaski), pisarka Maja Klemp (online), prozaicy Andrzej Stasiuk i Ałbena Grabowska, reportażystka i biografka Magdalena Grzebałkowska oraz zeszłoroczny laureat Nagrody Literackiej Nike, Radek Rak (online).
Andrzej Stasiuk, Cezary Harasimowicz, Radek Rak i Magdalena Grzebałkowska
Poza spotkaniami autorskimi – w ramach „Rozmów o książkach” – w programie znajdą się także działania z pogranicza literatury i innych sztuk. Będą to: wystawa tematyczna „Takty i riffy” będąca subiektywnym przekrojem muzycznej mapy Sosnowca oraz wieczór filmowy w Ogrodzie Mediateki (w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych seans odbędzie się w auli), w czasie którego sosnowiecka publiczność obejrzy znakomitą komedię przedwojenną „Sportowiec mimo woli” (1939) w reżyserii Mieczysława Krawicza.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Przed projekcją nastąpi rozwiązanie konkursu „Bibliożerca Roku 2020/2021”. – Celem kolejnej edycji „Bibliożercy” jest uhonorowanie wieloletnich zasług na rzecz czytelnictwa poczynionych przez naszych najwierniejszych sympatyków – dzieci i ich rodziców, dziadków/opiekunów. Laureatami zostaną więc rodziny aktywnie uczestniczące w życiu kulturalnym Biblioteki, których życiową pasją są książki i czytanie – wyjaśnia Kinga Baranowska-Jaworek.
PROGRAM 17. SOSNOWIECKICH DNI LITERATURY:
24.05.2021 – Spotkanie z Radkiem Rakiem, autorem książki „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Spotkanie online na kanale YouTube MBP (godz. 18.00)
25.05.2021 – Spotkanie z Cezarym Harasimowiczem, autorem książki „Tajemnica Iny”. Spotkanie w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki (godz. 18.00)
26.05.2021 – Wieczór filmowy z Iną Benitą. Projekcja filmu „Sportowiec mimo woli”. Ogród Zagłębiowskiej Mediateki (godz. 18.00)
26.05.2021 – Finał konkursu „Bibliożerca Roku 2020/2021”. Ogród Zagłębiowskiej Mediateki (godz. 18.00)
27.05.2021 – Spotkanie z Radosławem Młynarczykiem, autorem książki „Hłasko. Proletariacki książę”. Spotkanie w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki (godz. 18.00)
28.05.2021 – Spotkanie z Ałbeną Grabowską, autorką książki „Rzeki płyną, jak chcą”. Spotkanie w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki (godz. 18.00)
31.05.2021 – Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem, autorem książki „Przewóz”. Spotkanie w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki (godz. 18.00)
01.06.2021 – Spotkanie z Mają Klemp, autorką książki „Pakistańskie wesele”. Spotkanie online na kanale YouTube MBP (godz. 18.00)
02.06.2021 – Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”. Spotkanie w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki (godz. 18.00)
WYSTAWA: Wystawa tematyczna „Takty i riffy” (pasaż Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11)