Mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego będą mieli swój sąd okręgowy, który powstanie w Sosnowcu. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał minister sprawiedliwości.

Klamka zapadła. W Sosnowcu powstanie Sąd Okręgowy. Rozporządzenie w tej sprawie wydał minister sprawiedliwości. Sąd ma działać od 1 września 2021 roku.

Utworzenie Sądu Okręgowego w Sosnowcu jest – jak przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości – realizacją oczekiwań samego środowiska sędziowskiego i mieszkańców, a obszar działania sądu obejmie pięć sądów rejonowych (w Będzinie, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Sosnowcu i Zawierciu).

 W województwie znajduje się największa w Polsce aglomeracja miejska – katowicka – w której skład wchodzi Sosnowiec. Tak znaczna liczba ludności skutkuje bardzo dużą liczbą spraw, a w konsekwencji przeciążeniem sądów. Dotyczy to szczególnie Sądu Okręgowego w Katowicach, któremu podlega aż 13 sądów rejonowych tłumaczyło na początku lutego biuro komunikacji i promocji resortu sprawiedliwości.

Jak czytamy w rozporządzeniu, Sąd Okręgowy w Sosnowcu będzie rozpatrywał sprawy z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, a także pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prowadzenia rejestru dzienników i czasopism.

Wygoda dla mieszkańców

Informacja o powstaniu Sądu Okręgowego w Sosnowcu ucieszyła prezydenta tego miasta. – Powstanie Sądu Okręgowego to jakościowe miejsca pracy, prestiż, ale przede wszystkim szybsza obsługa ok. 600 tysięcy osób, a więc mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego i Jaworzna. To łatwiejszy i szybszy dostęp do usług sądowych, a więc wygoda dla sosnowiczan i mieszkańców regionu. Często mówimy, że centralizacja nie ma sensu. I tak jest w tym wypadku – podkreśla Arkadiusz Chęciński.

Na razie nie wiadomo, gdzie będzie mieścić się siedziba sosnowieckiego sądu. – Rozmawiamy z ministerstwem sprawiedliwości w sprawie dogodnej lokalizacji – dodaje prezydent Chęciński.

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu

Przypomnijmy, że od 1 marca w Sosnowcu funkcjonuje już prokuratura okręgowa. Jej siedziba mieści się w dziesięciopiętrowym biurowcu przy ulicy Teatralnej 9, który jest własnością Agencji Rozwoju Lokalnego.

Szefową Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu została Magdalena Ziobro, która wcześniej kierowała Prokuraturą Rejonową Sosnowiec-Południe.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

W Sosnowcu powstała nowa prokuratura okręgowa