Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu rozpoczęła działalność. Jej szefową została Magdalena Ziobro. Nowa jednostka ma odciążyć Prokuraturę Okręgową w Katowicach.

W poniedziałek, 1 marca, otwarto Prokuraturę Okręgową w Sosnowcu. Jest piątą tego typu jednostką w województwie śląskim, po Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach i Katowicach. Będzie nadzorować pracę prokuratur rejonowych z Sosnowca, Będzina, Dąbrowy Górniczej, Zawiercia i Jaworzna.

Decyzja o powołaniu Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu ma na celu usprawnienie pracy prokuratur regionu katowickiego. Została poprzedzona licznymi analizami wskazującymi na zasadność jej utworzenia – tłumaczy Waldemar Łubniewski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu.

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu – fot. MZ

Magdalena Ziobro szefową prokuratury

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu mieści się w 10-piętrowym biurowcu przy ulicy Teatralnej 9, który jest własnością Agencji Rozwoju Lokalnego. Docelowo, najpóźniej w ciągu dwóch lat, śledczy przeniosą się do budynku dawnego pogotowia w Sosnowcu.

Szefową Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu została Magdalena Ziobro, która wcześniej kierowała Prokuraturą Rejonową Sosnowiec-Południe i była pełnomocnikiem do utworzenia nowego okręgu. Jest zastępcą została Izabela Pirch-Mirocha.

Na strukturę organizacyjną sosnowieckiej prokuratury składają się cztery wydziały: śledczy, ds. przestępczości gospodarczej, organizacyjno-sądowy oraz budżetowo-administracyjny.

– Wydziałem śledczym sosnowieckiej prokuratury będzie kierował prokurator Krzysztof Jarzyna, wydziałem gospodarczym prokurator Adam Skibiński, a sądowo-organizacyjnym prokurator Agnieszka Dudziak – przekazał prok. Waldemar Łubniewski.

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu – fot. MZ

Będzie Sąd Okręgowy w Sosnowcu

Przypomnijmy, że w planach jest utworzenie Sądu Okręgowego w Sosnowcu. Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że propozycja ta jest realizacją oczekiwań samego środowiska sędziowskiego i mieszkańców, a obszar działania sądu obejmie pięć sądów rejonowych.

W województwie znajduje się największa w Polsce aglomeracja miejska – katowicka – w której skład wchodzi Sosnowiec. Tak znaczna liczba ludności skutkuje bardzo dużą liczbą spraw, a w konsekwencji przeciążeniem sądów. Dotyczy to szczególnie Sądu Okręgowego w Katowicach, któremu podlega aż 13 sądów rejonowych – tłumaczy biuro komunikacji i promocji ministerstwa.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdza. Będzie Sąd Okręgowy w Sosnowcu