Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu otrzymało dofinansowanie na zakup czterech nowych karetek, które zastąpią starsze pojazdy.

W związku z sytuacją epidemiczną panującą w naszym kraju, ilość wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego SPZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego znacząco wzrosła. – Ciężka praca członków ZRM oraz długie godziny przebywania w ambulansach powodują, że znaczenia nabierają warunki w jakich ratownicy spędzają ten czas. Mając to na uwadze dyrekcja podjęła starania o pozyskanie środków na wymianę kolejnych ambulansów – tłumaczy Arkadiusz Głąb, rzecznik prasowy Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu.

Efektem tych starań jest otrzymane dofinansowanie na zakup czterech ambulansów. Jeden z nich zostanie wymieniony w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego województwa śląskiego. Ambulans trafi do stacji pogotowia ratunkowego w Jaworznie.

Kolejne trzy ambulanse zostaną wymienione przy wsparciu funduszy europejskich i Ministerstwa Zdrowia. – Nasz projekt „Zakup ambulansów i środków do zamgławiania dla SPZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu” uzyskał pozytywną opinię i został przyjęty do finansowania. Fundusze na jego realizacje pochodzą z projektu Ministerstwa Zdrowia w zakresie działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych – mówi rzecznik sosnowieckiego pogotowia.

W ramach tego zadania zostaną wymienione ambulanse w stacjach Jaworzno, Sosnowiec i Zawiercie. Co istotne, w zakupionych ambulansach zamontowane zostaną urządzenia do zamgławiania, aby jak najskuteczniej chronić pacjentów i członków ZRM przed zachorowaniem i przenoszeniem COVID-19. – Jako jeden z niewielu dysponentów zespołów ratownictwa medycznego w kraju wszystkie nasze ambulanse będą wyposażone w urządzenia do zamgławiania – podkreśla Arkadiusz Głąb.

Dzięki realizacji zadań uda się obniżyć średni wiek ambulansów SPZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. W chwili obecnej średni wiek ambulansów to 3,2 roku, a po wymianie będzie to poniżej 2 lat.