Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu wznowi śledztwo w sprawie samobójstwa 13-latki do którego doszło w ubiegłym roku. Jest to efekt zatrzymania 41-latka oskarżonego o porwanie i zabójstwo jedenastoletniego chłopca. Śledztwo ma wyjaśnić czy obie sprawy mogą być ze sobą powiązane.

W poniedziałek, 24 maja, 41-latek zatrzymany w sprawie zabójstwa Sebastiana z Katowic usłyszał dwa zarzuty, w tym zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Dla dobra prowadzonego śledztwa nie ujawniono drugiego zarzutu. Mężczyzna przyznał się do winy i złożył obszerne wyjaśnienia.

Decyzją sądu 41-latek trafi na najbliższe trzy miesiące do aresztu. Mężczyźnie grozi kara więzienia na czas nie krótszy niż 12 lat, 25 lat pozbawienia wolności albo dożywocie.

Wznowione śledztwo

Prokuratura sprawdzi także czy podejrzany mógł mieć związek ze śmiercią 13-latki, która w listopadzie ubiegłego roku popełniła samobójstwo, skacząc z dachu dawnej piekarni w Sosnowcu. Dziewczynka zmarła w szpitalu, w wyniku doznanych obrażeń.

Według doniesień prasowych 41-latek był jej wujkiem. Prokuratura zweryfikuje czy obie sprawy mogą być ze sobą powiązane. – Akta tamtej sprawy zostały przekazane do wglądu prokuratorowi, który zapoznaje się z dotychczasowymi ustaleniami – informuje Waldemar Łubniewski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu.

Poszukiwania od soboty

11-letni Sebastian z Katowic wyszedł w sobotę, 22 maja, na plac zabaw. Do domu miał powrócić o 19.00, po zabawie na pobliskim placu zabaw w dzielnicy Dąbrówka Mała. Chłopiec wysłał SMS-a do matki z prośbą o przesunięciu powrotu na godzinę 19.30. Otrzymał zgodę na późniejszy powrót, jednak do domu już nie wrócił i nie nawiązał kontaktu z rodziną.

Niestety, w niedzielę wieczorem, 23 maja, śląska policja poinformowała, że chłopiec nie żyje. Ciało chłopca znaleziono na terenie miejsca budowy w Sosnowcu. Na miejscu, przez wiele godzin pracowała ekipa dochodzeniowo-śledcza z Katowic oraz z katowickiej komendy wojewódzkiej. Stróże prawa pod nadzorem prokuratora skrupulatnie zbierali ślady i wszelkie dowody tego przestępstwa.