W piątek, 1 kwietnia miało miejsce uroczyste otwarcie Sądu Okręgowego w Sosnowcu. Ma on Nowy zagwarantować lepszy dostęp mieszkańców do wymiaru sprawiedliwości. Będą mogli załatwić sprawy sądowe bliżej domu i odciążony zostanie Sąd Okręgowy w Katowicach.

Po ponad 70 latach do Sosnowca wrócił Sąd Okręgowy. – Po ponad 70 latach przywracamy rangę Sosnowca na mapie polskiego sądownictwa. Dołącza on do grona 45 polskich miast goszczących sądy okręgowe, a wspólnota lokalna zyskuje sąd położony w najbliższym sąsiedztwie – powiedziała wiceminister Katarzyna Frydrych.

„Nowe” otwarcie to nawiązanie do tradycji przedwojennego Sądu Okręgowego w Sosnowcu. – Być może tego nie wiecie, ale sąd został tutaj utworzony w 1920 roku, a 30 lat później zlikwidowany – informuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Ranga naszego miasta rośnie, a co równie istotne, mieszkańcy już nie muszą w wielu sprawach jeździć do innych miast – dodaje.

Sąd Okręgowy w Sosnowcu stoi na działce pozyskanej od Instytutu Medycyny Pracy. Dzięki temu wszystkie wydziały sądu zmieszczą się w jednym budynku – na razie na jego potrzeby oddano dwie lokalizacje, w tym piękny gmach dawnej szkoły realnej z XIX w.

– To historyczna chwila dla Zagłębia. Istotne jest, by sąd był tam, gdzie mieszkają obywatele i gdzie toczą się ich sprawy. Życzę wszystkim, by w tej świątyni sprawiedliwości rzeczywiście zawsze królowała sprawiedliwość – mówił Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.

Ułatwienie dla mieszkańców

W województwie śląskim znajduje się największa w Polsce aglomeracja miejska – katowicka. W jej skład wchodzi m.in. Sosnowiec. Duża liczba mieszkańców tego rejonu oznacza także dużą liczbę spraw, a w konsekwencji – znaczne obciążenie sądów. Dotyczy to szczególnie Sądu Okręgowego w Katowicach, któremu podlegało aż 13 sądów rejonowych. Zarządzanie tak dużą jednostką wiązało się ze znacznymi problemami organizacyjnymi. Celowy więc był jej podział.

przecięcie wstęgi
Sąd Okręgowy w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Utworzenie Sądu Okręgowego w Sosnowcu obejmującego 5 sądów rejonowych ma wpłynąć na znacznie sprawniejszą realizację prawa obywateli do sądu. Odległość, jaką będzie musiał pokonać obywatel, by załatwić sprawę w sądzie, znacznie się skróci. To ułatwienie dla kilkuset tysięcy osób zamieszkałych na terenie jurysdykcji nowego sądu okręgowego. W samym Sosnowcu jest ich ok. 200 tys. – to trzecie pod względem liczby ludności miasto w województwie śląskim.

Nawiązanie do tradycji

Istotne jest również to, że 1 marca 2021 r. pracę rozpoczęła Prokuratora Okręgowa, której obszar właściwości jest tożsamy z obszarem nowego Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

Otwarcie Sądu Okręgowego w Sosnowcu to także nawiązanie do tradycji przedwojennego Sądu Okręgowego w tym mieście, utworzonego w 1920 r., a zlikwidowanego w czasie rządów komunistycznych w 1950 r.

Minister Sprawiedliwości powołał z dniem 1 kwietnia 2022 roku na funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Sosnowcu sędzię Ewę Łąpińską. Akt powołania na sześć lat wręczyła jej podczas otwarcia sądu wiceminister Katarzyna Frydrych.