Jest plan utworzenia Sądu Okręgowego w Sosnowcu – poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort przekonuje, że propozycja ta jest realizacją oczekiwań samego środowiska sędziowskiego i mieszkańców.

Propozycja utworzenia Sądu Okręgowego w Sosnowcu jest – jak przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości – realizacją oczekiwań samego środowiska sędziowskiego i mieszkańców, a obszar działania sądu obejmie pięć sądów rejonowych.

W województwie znajduje się największa w Polsce aglomeracja miejska – katowicka – w której skład wchodzi Sosnowiec. Tak znaczna liczba ludności skutkuje bardzo dużą liczbą spraw, a w konsekwencji przeciążeniem sądów. Dotyczy to szczególnie Sądu Okręgowego w Katowicach, któremu podlega aż 13 sądów rejonowych – tłumaczy biuro komunikacji i promocji ministerstwa.

Jak przekonuje resort sprawiedliwości, utworzenie Sądu Okręgowego w Sosnowcu obejmującego 5 sądów rejonowych zagwarantuje znacznie sprawniejszą realizację prawa obywateli do sądu. – Na terenie jurysdykcji nowego sądu okręgowego mieszkać będzie kilkaset tysięcy osób. W samym Sosnowcu mieszka ich ok. 200 tys. – jest to trzecie pod względem liczby ludności miasto w województwie śląskim – podkreśla MS.

Ministerstwo przypomina, że Sąd Okręgowy w Sosnowcu działał od 1920 roku. Zlikwidowała go w jednak 1950 roku władza komunistyczna.

Sąd - fot. Fotolia
Sąd – fot. Fotolia

Kto zostanie prezesem nowego sądu?

Jak podaje portal tvn24.pl, że najpoważniejszą kandydatką na objęcie stanowiska prezesa nowego sądu jest żona prokuratora krajowego sędzia Małgorzata Hencel-Święczkowska. Informacjom tym zaprzecza jednak ministerstwo.

Ministerstwo Sprawiedliwości dementuje informacje telewizji TVN, jakoby prezesem planowanego nowego Sądu Okręgowego w Sosnowcu miała zostać obecna prezes Sądu Rejonowego w Sosnowcu Małgorzata Hencel-Święczkowska. Nieprawdą jest też, że Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdziło taką informację dziennikarzowi TVN – czytamy w komunikacie.

Przypomnijmy, że od marca 2021 roku w Sosnowcu zacznie działać prokuratura okręgowa. Obejmie ona prokuratury rejonowe w Będzinie, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Zawierciu i Sosnowcu.

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu będzie funkcjonowała w biurowcu przy ulicy Teatralnej, który jest własnością Agencji Rozwoju Lokalnego.