Sosnowiec ma nowy sposób na promocję miasta. Będzie promował znane postaci związane ze stolicą Zagłębia Dąbrowskiego.

Pola Negri, Jan Kiepura, Włodzimierz Mazur i tyranozaur Zuzia – to pierwsze postaci, które wchodzą w skład sosnowieckiego panteonu. Od czerwca są widoczne w całym mieście – po raz pierwszy na Dniach Sosnowca.

– Sosnowiec wychował wiele postaci kultowych dla swoich czasów. Był i jest miastem, gdzie goszczą światowej sławy gwiazdy, które częstokroć się w nim zakochały. Dlaczego więc nie pokazać ich światu i stworzyć swego rodzaju panteonu, a jednocześnie połączyć dziedziny, dla których się zasłużyły? – pyta prezydent Arkadiusz Chęciński.

Kulturalny Janek fot. UM Sosnowiec

Kulturalny Janek – jest symbolem wydarzeń kulturalnych w Sosnowcu. Legendarny tenor, który rozsławił miasto w świecie, urodził się w 1902 roku, a więc wtedy, gdy miasto otrzymało prawa miejskie. Mimo, iż zrobił ogromną karierę, nigdy nie zapominał o swojej małej ojczyźnie i zawsze powtarzał, że jest „chłopakiem z Sosnowca”.

PRZECZYTAJ: Sercem sosnowiczanin, głosem obywatel świata

Rozrywkowa Pola - fot. UM SosnowiecRozrywkowa Pola – patronuje wydarzeniom rozrywkowym i intensywnemu miejskiemu życiu, a jest wzorowana na Poli Negri. Przedwojenna aktorka, wychodząc za mąż za hrabiego Eugeniusza Dąmbskiego, komendanta granicznego posterunku w Sosnowcu, związała się z miastem zaledwie na kilka lat. Jednak już na zawsze weszła do panteonu sosnowieckich sław.

PRZECZYTAJ: Gwiazda Hollywood znalazła miłość w Sosnowcu

Sportowy Włodek - fot. UM SosnowiecSportowy Włodek – kojarzony przede wszystkim ze sportem. Inspiracją był Włodzimierz Mazur, napastnik, piłkarz Zagłębia Sosnowiec, reprezentant Polski. Włodzimierz Mazur słynął nie tylko z celności i siły, ale również wierności przyjaciołom i chęci niesienia pomocy. Co roku, na jego cześć, organizowany jest piłkarski memoriał, który cieszy się sporym zainteresowaniem.

PRZECZYTAJ: Legenda, o której pamięć nigdy nie zginie

Wesoła Zuzia - fot. UM SosnowiecWesoła Zuzia – zachęca dzieci do radosnej zabawy i odkrywania świata. Kreatywny, twórczy charakter atrakcji dla najmłodszych mieszkańców podkreślony został atrybutem (kredką), który dinozaur trzyma w łapce. Zuzia jest wzorowana na ponad 6-metrowym tyranozaurze, który stoi przy budynku Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Od czerwca całą czwórką można oglądać na nowych gadżetach, plakatach, billboardach i przy okazji miejskich wydarzeń.

– Chcemy, aby mieszkańcy również się z nimi utożsamiali, a także poznali historię Sosnowca. To również okazja, aby poznać wydarzenia, których na terenie miasta jest coraz więcej. Każda z postaci od razu uświadomi mieszkańcom, jakiego rodzaju jest to wydarzenie – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński.

Z okazji 115-lecia nadania praw miejskich, Sosnowiec ma także nowy, jubileuszowy logotyp oraz hasło „Dzieje się nie od dziś” (hastag #dziejesięnieoddziś).

– 115 lat ma się tylko raz, stąd nasze działania. Chcemy pokazać mieszkańcom historię miasta, osoby, które są symbolami Sosnowca, ale także z przymrużeniem okaz spojrzeć na nieco nowszą historię i myślę tutaj o uroczej Zuzi – powiedział na koniec prezydent Chęciński.

PRZECZYTAJ: W parku Sieleckim stanęła rzeźba młodego Jana Kiepury

CZYTAJ TAKŻE:

W tym roku stolica Zagłębia Dąbrowskiego świętuje swoje 115. urodziny. Głównym wydarzeniem będzie koncert Piotra Rubika. Za nami muzyczne święto w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. To jednak nie koniec atrakcji. 11 czerwca Sosnowiec będzie świętować 115. rocznicę nadania praw miejskich. Tego...