Sprawa zabójstwa glazurnika Alojzego Korzeńca wraca na deski Teatru Zagłębia. Specjalnie dla naszych czytelników mamy podwójne zaproszenia na najbliższe spektakle.

Na scenę sosnowieckiego Teatru Zagłębia powraca wielokrotnie nagradzany „Korzeniec” w reż. Remigiusza Brzyka.

Przedstawienie jest teatralną adaptacją powieści prof. Zbigniewa Białasa, która stała się literackim wydarzeniem 2011 roku. Inspiracją do napisania powieści stał się dla autora kafelek umieszczony w posadzce sosnowieckiego domu przy ulicy Żytniej 16 – „A. Korzeniec-Sosnowice”.

„Korzeniec” to ekscytująca czarna komedia kryminalna. Akcja rozgrywa się w Sosnowcu przed I wojną światową. Spektakl przedstawia w sposób umowny sensacyjną intrygę w realiach wielokulturowego, carskiego miasta – mieszczącego się w tzw. Trójkącie Trzech Cesarzy. W opowieści pojawiają się barwne postaci, zarówno prawdziwe, jak i fikcyjne, ale głównym bohaterem jest miasto Sosnowiec i jego ówcześni mieszkańcy.

W przedstawieniu wyreżyserowanym przez Remigiusza Brzyka nie brak jednak odniesień do dzisiejszej rzeczywistości, problemów społecznych i politycznych. Warto dodać, że sztuka ta spodobała się widowni i krytykom, za co otrzymała wiele prestiżowych nagród.

„Korzeniec” w Teatrze Zagłębia – fot. Maciej Stobierski
„Korzeniec” w Teatrze Zagłębia – fot. Maciej Stobierski

– Długo szukaliśmy tekstu dla Teatru Zagłębia, ale wszystko wydawało się abstrakcyjne, oderwane od kontekstu miasta. Dzięki Dorocie Ignatjew trafiłem na Korzeńca. Wtedy dostrzegłem możliwość, aby przez ten kryminał, ale i nie kryminał, powieść historyczną, ale i nie historyczną opowiedzieć świecie, który już nie istnieje, o potworach otaczającej nas rzeczywistości, które już wtedy wychodzą ze swojej nory – mówi reżyser Remigiusz Brzyk w rozmowie ze Zbigniewem Białasem i Tomaszem Śpiewakiem w programie teatralnym przedstawienia.

Sztuka Remigiusza Brzyka była wielokrotnie nagradzana – m.in. za najlepsze przedstawienie 2012 roku w województwie śląskim. Docenieni zostali także aktorzy – Edyta Ostojak otrzymała Złotą Maskę i nagrodę za drugoplanową rolę żeńską na Festiwalu Boska Komedia.

Spektakl można zobaczyć 8 i 9 czerwca.

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy po jednym podwójnym zaproszeniu na czwartkowy i piątkowy (8 i 9 czerwca) spektakl na godz. 19.00 (za symboliczną opłatę 2 zł, do odbioru w kasie Teatru Zagłębia przy ul. Teatralnej 4 w Sosnowcu). Aby je zdobyć wystarczy odpowiedzieć na pytanie.

Co najbardziej lubicie w książkach prof. Zbigniewa Białasa?

Odpowiedzi na pytanie wyślijcie do środy 7 czerwca, do godziny 23:59 na adres mailowy: konkurs@twojezaglebie.pl, w tytule wpisując „Korzeniec”. Zwycięzcę poinformujemy o wygranej telefonicznie.

Pamiętajcie, aby w treści wiadomości umieścić swoje dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz telefon kontaktowy.

Przesłane odpowiedzi bez tych informacji NIE WEZMĄ udziału w konkursie. Prosimy również o dołączenie klauzuli o ochronie danych osobowych:

„Przystępując do konkursu Uczestnik akceptuje postanowienia niniejszego konkursu oraz wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r., o ochronie danych osobowych.”