W nieco innej rzeczywistości, w nieco inny sposób, ale cały czas z sercem i dla potrzebujących. 31 stycznia odbywa się 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomimo panujących obostrzeń, nie zabraknie wielu atrakcji dla mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego.

31 stycznia odbywa się 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia jest „Finał z głową”. Tym razem fundacja będzie się skupiać na zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jest to już drugi finał WOŚP dedykowany laryngologii.

Jak co roku, w pomoc Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy włączą się zagłębiowskie miasta. Zawsze w dzień finału odbywały się różne zabawy i koncerty plenerowe. W tym roku, ze względu na trwającą pandemię, takich wydarzeń zabraknie, ale to nie oznacza, że nic się nie będzie działo.

Sosnowiec ponownie będzie w centrum wydarzeń. Relacje z miasta będzie można zobaczyć na żywo w TVN, TTV i TVN24. – W tym roku główną ideą będą ludzkie historie. Będziemy pokazywali ludzi i wydarzenia związane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy – mówi Ewelina Stasik, szefowa sztabu IX Liceum Ogólnokształcącego im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu. – Zaprezentujemy osoby, którym pomogła WOŚP, pokażemy historie dzieci, którym życie i zdrowie uratował sprzęt od fundacji. Nie zabraknie wydarzeń, które wszyscy będą mogli śledzić w internecie, także w miejskich mediach społecznościowych – dodaje prezydent Arkadiusz Chęciński.

Ponadto, jak co roku, wylicytować będzie można ciekawe atrakcje, takie jak: sosnowiecki buspas, patronat nad Stawikami, przejażdżkę zabytkowym autobusem czy możliwość wyboru imienia dla złotej rybki z Kazimierza.

Wsparcie dla Orkiestry okazała także Dąbrowa Górnicza, gdzie w tym roku można wy-licytować m.in. koszulkę oraz piłkę meczową z podpisami zawodników MKS Dąbrowa Górnicza, a także plakat „Dąbrowa Górnicza” w antyramie i wyjątkowy rejs po Pojezierzu Dąbrowskim z prezydentem Marcinem Bazylakiem. Wsparcie okaże też Fabryka Pełna Życia, która wystawiła na licytację artefakty z fabryki oraz możliwość przeprowadzenia sesji zdjęciowej na terenie byłych zakładów Defum.

Ciekawe licytacje trwają również w Czeladzi. W tym roku można było wylicytować m.in.: dzień na stanowisku burmistrza miasta, patronat nad akwenem w parku Grabek, koszulkę z autografami polskich skoczków narciarskich kadry A czy koszulkę Borussii Dortmund z autografem Łukasza Piszczka. – Wciąż można wylicytować pakiet czeladzki VIP, obraz Krzysztofa Zięcika czy bluzę z kapturem Towarzystwa Motocyklowego Volni – wymienia Jakub Kubasik, rzecznik prasowy czeladzkiego urzędu.

Do orkiestrowego grania włącza się też Będzin, gdzie od godz. 10:00 na Bulwarach Czarnej Przemszy będzie można potrenować bieganie i nordic walking oraz posłuchać porad ekspertów na ten temat, skorzystać z orkiestrowej kawiarenki, spotkać wolontariusza z puszką, a o 20:00 zobaczyć światełko do nieba.

Atrakcji nie zabraknie także w Zawierciu, gdzie zaplanowano koncerty, warsztaty plastyczne, treningi online. Ponadto, przygotowano grę miejską, wspólne morsowanie oraz licytacje, na których znalazły się m.in. młotek z podpisem Pawła Fajdka i wyjątkowa koszulka siatkarzy Aluronu CMC Warty Zawiercie.

Warto dodać, że większość zagłębiowskich miast prowadzi eSkarbonki, które pozwalały wesprzeć WOŚP jeszcze przed finałem i to bez wychodzenia z domu.