Pomimo trwającej pandemii Sosnowiec nie rezygnuje z pomocy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem zamiast masowej imprezy zaprezentowane zostaną historie osób i wydarzeń związanych z WOŚP.

29. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 31 stycznia. Jak zapowiadają lokalni samorządowcy Sosnowiec z WOŚP będzie do końca świata i jeden dzień dłużej. – Jak każdego roku, we wsparcie mocno włącza się Sosnowiec, a wraz z nim pięć sztabów – mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Tegorocznym hasłem Orkiestry jest „Gramy z głową!”, a zbiórka funduszów będzie prowadzona na zakup nowoczesnych urządzeń medycznych dla oddziałów laryngologicznych i diagnostyki głowy. Fundacja WOŚP będzie zbierać pieniądze na zakup takich sprzętów jak m.in. zestawy endoskopów laryngologicznych, endoskopy giętkie, egzoskopy, aparaty USG i RTG, kardiomonitory, lampy czołowe i operacyjne.

Wzruszające historie

Każdego roku w dzień finału odbywały się różne zabawy i koncerty plenerowe. W tym roku, ze względu na trwającą pandemię, takich wydarzeń zabraknie, ale to nie oznacza, że nic się nie będzie działo.

– W tym roku główną ideą będą ludzkie historie, które będą prezentowane na antenach TVN, TTV, TVN24 oraz player.pl. Będziemy pokazywali ludzi i wydarzenia związane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy – mówi Ewelina Stasik, szefowa sztabu IX Liceum Ogólnokształcącego im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu. – Zaprezentujemy osoby, którym pomogła WOŚP, pokażemy historię dzieci, którym życie i zdrowie uratował sprzęt od Fundacji. Nie zabraknie wydarzeń, które wszyscy będą mogli śledzić w internecie, także w miejskich mediach społecznościowych – dodaje prezydent Arkadiusz Chęciński.

Nie obędzie się też bez wolontariuszy, którzy każdego roku oddają Orkiestrze swoje serce. Jak co roku będą oni zbierali (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa) datki do puszek. W tym roku zbiórka trwa również online.

Wolontariusze, w dniu finału, będą mogli skorzystać z ogrzewalni, czyli miejsca gdzie będą mogli się ogrzać, napić kawy lub herbaty czy zjeść pączka. Jej organizatorem jest Lewica, Federacja Młodych Socjaldemokratów oraz Biuro Poselskie Włodzimierza Czarzastego, gdzie znajdzie się ogrzewalnia.

Jak WOŚP wspiera Sosnowiec?

Tylko do Sosnowca, zarówno do Szpitala Miejskiego, jak i Centrum Pediatrii czy też Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5, ale też innych podmiotów, dotychczas trafił sprzęt o wartości ponad 4 milionów złotych!