WOŚP 2022. W niedzielę, 30 stycznia ruszył 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zagłębie Dąbrowskie aktywnie włączyło się do akcji, w ramach odbywającego się finału pod hasłem „Przejrzyj na oczy”.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ NA ŻYWO

8:01

Dziś wyjątkowy dzień. Już po raz 30. ruszyła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zapraszamy do śledzenia relacji wydarzeń związanych z tegorocznym finałem. Będzie się działo w Zagłębiu i całej Polsce!

8:05

Jubileuszowa zbiórka odbywa się 30 stycznia 2022 roku. Jej celem jest szeroko pojęta okulistyka dziecięca. Jest to pierwsza zbiórka dedykowana dziecięcej okulistyce, jednak nie pierwsze działanie WOŚP związane z ratowaniem wzroku najmłodszych pacjentów.

8:37

W trakcie 30. finału odbędzie się wiele wydarzeń. W Zagłębiu Dąbrowskim największa impreza odbędzie się w Sosnowcu, gdzie trwa Wojewódzki finał.

Wojewódzki finał WOŚP ponownie w Sosnowcu. Atrakcji nie zabraknie

9:22

Dlaczego okulistyka? Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje.

Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny.

Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25 proc., stanowiły operacje guzów.

Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

9:47

W Jaworznie już po raz 13. na licytację na rzecz WOŚP przekazane zostało rondo na skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi, Grunwaldzkiej i Kolejowej w centrum miasta. Obiekt przez rok może nosić nazwę, którą nada mu osoba wygrywająca aukcję. Jaworznickie rondo nosiło już imiona Energetyków i Górników, Magików, Intern@utów, Smoków, Jeffa Hannemana, Baniek Mydlanych, Bańki Mydlanej, Slime i Pracowników Służby Zdrowia.

Rondo Tuban Slime w Jaworznie - fot. mat. pras.
Rondo Tuban Slime w Jaworznie – fot. mat. pras.

10:05

Co zostanie zakupione za zabrane w tym roku środki? Wśród urządzeń, które najczęściej wskazywane są przez szpitale jako niezbędne do sprawnego diagnozowania i leczenia pacjentów okulistycznych, znajdują się m.in. oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń siatkówki, czy wyposażenie sal operacyjnych, jak choćby mikroskopy i stoły operacyjne.

Jednym z kluczowych zakupów ma być angiograf dwupłaszczyznowy, który pozwala na leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Sprzęt ten umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej.

Celem Finału jest również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych, dzięki któremu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji.

10:15

10:39

10:36

Wolontariusze w Zawierciu już działają. Ponadto miasto przygotowało szereg atrakcji w zakresie sportu, rekreacji, kultury i rozrywki.

11:22

Pomóc można bez wychodzenia z domu!

11:40

Ciekawe licytacje są także w Dąbrowie Górniczej:

Gotowanie z prezydentem i MasterChefem lub lekcja gry na perkusji. Trwają ciekawe licytacje

12:00

12:35

Obecnie na koncie fundacji jest już ponad 50 mln złotych.

12:55

Niestety pogoda pokrzyżowała część planów.

13:21

Jak co roku Będzin przyłącza się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji w hali widowiskowo-sportowej Będzin Arena. Wśród atrakcji m.in. występy artystyczne, pokazy sportowe, aukcje czy pokaz Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin.

13:50

Jak wygląda wolontariusz? Nieodłącznym atrybutem każdego wolontariusza są: puszka, czerwone serduszka- naklejki, drugi wolontariusz (dla bezpieczeństwa nie należy chodzić samemu) i identyfikator. Szczególnie ważny jest ten ostatni. To dzięki niemu wiemy czy osoba, do której puszki wrzucamy pieniądze, rzeczywiście jest wolontariuszem tego Finału.

Na identyfikatorze znajduje się:

  • imię,
  • nazwisko,,
  • zdjęcie wolontariusza,
  • numer zbiórki,
  • hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora,
  • pieczątka Fundacji,
  • kod QR.
wolontariusz wośp
Wolontariuszka WOŚP 2022 – fot. Łukasz Widziszowski

14:28

Marynarka prezydenta, a może przejażdżka pługiem? Sosnowiec, jak co roku uczestniczy w finale WOŚP. To nie tylko atrakcje, koncerty i dobra zabawa, ale także atrakcyjne licytacje:

Marynarka prezydenta, a może przejażdżka pługiem? Ruszają aukcje WOŚP

15:13

15:30

16:07

Czeladź jest już gotowa. Na rynku Starego Miasta nie zabraknie atrakcji dla wszystkich mieszkańców! – Uwaga! wiatr się wyraźnie uspokoił, więc zgodnie z programem, ruszamy z koncertem i licytacjami na rynku. Serdecznie zapraszam i wierzę, że mimo kiepskiej pogody, na rynku będzie gorąco a nasi mieszkańcy jak co roku będą hojni i wspomogą konto WOŚP a co za tym idzie chore dzieci – mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

16:20

Obecnie na cel 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 64 mln złotych.

17:02

Chociaż pogoda nie rozpieszcza, Orkiestrę można wspierać na wiele sposobów.

18:30

Pomimo złych warunków pogodowych na czeladzki rynek wciąż przybywają mieszkańcy, by wesprzeć 30. finał Wielskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na scenie wystąpili już Box Canyon, Kuba Szmajkowski, a teraz śpiewa Daria.

18:38

Dobra zabawa jest też na sosnowieckiej górce Środulskiej.

19:41

Na sosnowieckiej scenie występuje już zespół Blue Cafe.

19:53

W Czeladzi gra Redlin.

20:00

Tradycyjnie o 20:00 czas na światełko do nieba.

20:19

Na koncie WOŚP jest już ponad 85 mln złotych.

20:50

W Sosnowcu światełko do nieba odpalił 4-letni Mikołaj. To dzięki wygranej licytacji.

21:30

Światełko do nieba rozbłysło także w Czeladzi.

21:55

– Sztab liczy zebrane pieniądze, ale wstępne wyniki wskazują na to, że jutro powinniśmy mieć bardzo pozytywne informacje – mówi Łukasz Konarski, prezydent Zawercia.

22:38

Na koncie WOŚP jest już ponad 100 mln złotych.

23:03

Kończymy naszą dzisiejszą relację. Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy w poniedziałek na naszą stronę. Tam jeszcze więcej informacji o 30. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.