Wodny plac zabaw, nowoczesny parking dla rowerów , remont hali widoskowo-sportowej i nowe wiaty przystankowe – inwestycje te już niebawem zmienią centrum Jaworzna.

Centrum Jaworzna to obecnie wielki plac budowy. Inwestycje, które mają zmienić wygląd ścisłego centrum miasta toczą się pełną parą. Jak informują urzędnicy, zdecydowana większość z nich zakończy się w ciągu najbliższych miesięcy.

Wodny plac zabaw

To ma być największy w regionie wodny plac zabaw. Obiekt zaprojektował Robert Skitek, który ma na sowim koncie podobną atrakcję na remontowanym nabrzeżu jeziora Paprocany w Tychach. Dzieci znajdą tu kilkadziesiąt atrakcyjnych wodnych zabawek umieszczonych na „wyspie”, wokół której płynął będzie sztuczny potok. Woda w instalacji będzie filtrowana i podgrzewana. Natomiast dorośli zaś znajdą tu osłonięte przed miejskim zgiełkiem miejsca relaksu nad wodą wśród zieleni.

Wodny plac zabaw w Jaworznie - fot. RS+
Wodny plac zabaw w Jaworznie – fot. RS+

Plac wyposażony zostanie w natryski i miejsca do przebrania przemoczonych po zabawie dzieci. Wewnątrz sztucznego pagórka uformowanego obok niecek z płynącą wodą ukryte zostaną toalety. Wodny plac zabaw będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Prace zakończą się najprawdopodobniej z końcem lipca, koszt inwestycji to 5,9 mln zł.

Hala sportowa w nowej odsłonie

Już wkrótce zobaczymy halę sportową w centrum Jaworzna w zupełnie nowej odsłonie. Wszystko dzięki kompleksowej modernizacji elewacji i dalszym pracom remontowym wewnątrz hali.

Termomodernizacja obiektu stała się okazją do zmiany jego wyglądu. Obecnie ekipy remontowe pokrywają halę blachą trapezową. Jest to jedynie powłoka ochronna warstwy docieplenia. Dopiero na nią zostaną położone właściwe okładziny elewacyjne. Będą nimi diagonalne płytki aluminium lakierowanego na biały kolor – przypominające łuski. Boczne elewacje przykryte zostaną taflami ciemnego szkła. Zakończenie termomodernizacji przewidywane jest na jesień tego roku. Koszt inwestycji to 13,5 mln zł.

 

Trwa przebudowa Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS – fot. UM Jaworzno
Trwa przebudowa Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS – fot. UM Jaworzno

Parking dla 200 rowerów

Na Placu Górników powstaje parking dla 200 rowerów wraz ze stacją roweru miejskiego Jawelo. Parking, oprócz miejsc do bezpiecznego pozostawienia jednośladów, oferował będzie także zaplecze socjalne w postaci szatni i natrysków. Nad przestrzenią parkingową zostanie rozpięty na stalowej konstrukcji membranowy dach.

Wykonano już prace fundamentowe budynku socjalnego oraz głębokie (sięgające 8 metrów w głąb gruntu) kotwienie konstrukcji zadaszenia. Przewidywane zakończenie prac to jesień 2018 r. Koszt inwestycji to 5,2 mln zł.

Nowe wiaty przystankowe

Właściwie już nie wiaty, a bardziej pawilony, które zastąpią dotychczasowe wiaty przystanku autobusowego „Jaworzno Centrum”. Pawilony, gdzie mieszkańcy znajdą nie tylko miejsce oczekiwania na przyjazd autobusu, ale także toalety, kawiarenkę prasową czy punkt obsługi pasażerskiej PKM Jaworzno.

„Centrum” to główny przystanek przesiadkowy w Jaworznie, który dziennie obsługuje kilka tysięcy pasażerów. Już na jesień tego roku będą oni mogli korzystać ze zdecydowanie bardziej komfortowych warunków.

Parking przed halą

Parking określany mianem „parkingokładki”, dlatego, że łączyć będzie funkcję parkingu dla samochodów (część podziemna) oraz nowej, podniesionej nad poziom gruntu przestrzeni publicznej dla pieszych (powierzchnia jego zadaszenia).

Parking przed halą – fot. UM Jaworzno
Parking przed halą – fot. UM Jaworzno

Pod zadaszeniem opartym na filarach znajdzie się miejsce dla 92 samochodów oraz zatoka dla taksówek. Natomiast na płycie zadaszenia powstaną klomby oraz ścieżki prowadzące wprost do centrum przesiadkowego.

Zagłębiony poniżej poziomu terenu i kryty parking będzie promował system park&ride, czyli pozostawienie samochodu, aby odbyć dalszą podróż komunikacją publiczną.
Wykonawca zadania dokonał już stabilizacji podłoża, aktualnie prowadzi prace związane ze zbrojeniem i wylewaniem stóp fundamentowych, na których oprą się filary. Koszt tych robót to 11,2 mln zł, a prace potrwają do końca kwietnia 2019 r.