SK Innovation sfinalizował zakup kolejnych działek na terenach inwestycyjnych w Tucznawie. Zgodnie z zapowiedziami, rozwinie na nich produkcję baterii litowo-jonowych. Dąbrowski zakład będzie największą fabryką tego koncernu na świecie.

Pod koniec maja podpisany został akt notarialny kupna ponad 30 ha. Działki inwestycyjne zostały sprzedane za przeszło 30,8 mln zł. Rozbudowana zostanie na nich fabryka separatorów baterii litowo-jonowych, wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. SK hi-tech battery materials Poland, spółka należąca do koreańskiego koncernu SK Innovation, planuje rozpocząć budowę w trzecim kwartale tego roku. Produkcja ma ruszyć pod koniec 2023 roku.

SK Innovation kupiŁ kolejne 30 ha w KSSE w Tucznawie – fot. Dariusz Nowak

SK Innovation inwestuje w Dąbrowie Górniczej

To kolejny etap inwestycji tej firmy w Dąbrowie Górniczej. W 2019 roku spółka zakupiła, również w Tucznawie, blisko 26 ha pod budowę zakładu. Produkcja w nim ma rozpocząć się w drugim półroczu 2021 roku. Na tym etapie koncern zamierza zatrudnić ok. 300 osób. Docelowo we wszystkich fabrykach pracę może znaleźć ok. 1000 osób.

Całkowite nakłady inwestycyjne, związane z utworzeniem i uruchomieniem fabryk w Tucznawie, przekroczą 1,5 mld euro (prawie 7 mld złotych). Szacuje się, że ich roczna zdolność produkcyjna wyniesie łącznie 860 mln m kw. separatorów. Oznacza to, że będą największym zakładem SK Innovation na świecie, dzięki czemu umocni pozycję globalnego lidera tej branży.

SK Innovation kupiŁ kolejne 30 ha w KSSE w Tucznawie – fot. Dariusz Nowak

Strefa ekonomiczna w Tucznawie

Tereny w Tucznawie, wchodzące w skład Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, obejmują 260 ha. Część jest już zajęta, ale 128 ha – dobrze przygotowanych, uzbrojonych i skomunikowanych – może zostać zagospodarowane. Na obszarze inwestycyjnym, oprócz SK Innovation, działa japońska fabryka NGK Ceramics, od 2017 roku produkująca filtry cząstek stałych, robionych z węglika krzemu i stosowanych w samochodowych układach wydechowych. Działki posiadają także Schade Polska (magazyny i logistyka), Outokumpu Distribution Polska (wyroby stalowe), Convert Paper (produkcja tektury) i Instanta (produkcja kawy).

Strefa gospodarcza w Tucznawie stanowi ważny filar rozwoju miasta, a jej uruchomienie było strategiczną decyzją dąbrowskiego samorządu. Inwestorzy to nie tylko nowe miejsca pracy, ale także zastrzyk gotówki do miejskiej kasy, wpływającej m.in. z opłat i podatków oraz ze sprzedaży nieruchomości.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Jak rozwijają się firmy z Zagłębia na tle Górnego Śląska? Sprawdziliśmy!