W sobotę, 1 maja, odbędzie się „Sadzenie drzew z Przyrodą dla Sosnowca”. Akcja ma zwrócić uwagę na problem ochrony przyrody.

W najbliższą sobotę, 1 maja, mieszkańcy Sosnowca w czynie społecznym będą sadzić drzewa. Wszystko w ramach akcji „Sadzenie drzew z Przyrodą dla Sosnowca”. – Na terenie miasta jest bardzo wiele nieużytków, które możemy zmienić na piękne zagajniki złożone z naszych rodzimych gatunków drzew. Dlatego też postanowiłem zorganizować akcję, która jest symbolicznym działaniem zwracającym uwagę na problem ochrony przyrody – mówi Przemysław Bartos, inicjator akcji.

Drzewa, Rośliny, Skrzynie
Mieszkańcy Sosnowca posadzą drzewa – fot. Przyroda dla Sosnowca

Sadzenie drzew w Sosnowcu

Do nasadzeń sadzonek drzew zostały wybrane dwie działki miejskie, które znajdują się za ulicą Promienną w sosnowieckiej dzielnicy Niwka.

Do akcji może dołączyć każdy mieszkaniec Sosnowca. – Wystarczy tylko, że w sobotę około godziny 9.00 zjawi się przy parkingu na ulicy Dybowskiego, gdzie znajduje się ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. Z tego miejsca wspólnie przejdziemy na miejsce sadzenia. Całkowity czas sadzenia szacuję na 3 godziny – wyjaśnia autor bloga Przyroda dla Sosnowca.

Drzewa, Rośliny, Skrzynie
Mieszkańcy Sosnowca posadzą drzewa – fot. Przyroda dla Sosnowca

– Do naszej dyspozycji będzie około 4 000 sadzonek: sosny zwyczajnej, świerka pospolitego, klona jawora i dębu szypułkowego. Niewykorzystane sadzonki drzew zostaną przekazane do Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, który nasadzi je w innych dzielnicach Sosnowca – dodaje.

Drzewo, Rośliny, Szyszki
Mieszkańcy Sosnowca posadzą drzewa – fot. Przyroda dla Sosnowca

Przyroda dla Sosnowca

Tego typu akcje cieszą się dużym powodzeniem wśród społeczności lokalnych. – Dzięki wspólnemu sadzeniu drzew i krzewów wzrasta świadomość ekologiczna społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Tym bardziej, że wiedza teoretyczna poparta jest konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew. Dodatkowo plusem społecznego sadzenia drzew jest to, że ludzie czują się przywiązani do tego co sami wykonali. Praca z konkretnymi sadzonkami powoduje, że stajemy się odpowiedzialni za to, co posadziliśmy. Tym bardziej, że każdego roku będziemy mogli oglądać, jak zmieniają się sosny, świerki, klony i dęby. Za kilka lat możemy uzyskać piękny zagajnik, a za kilkadziesiąt lat ludzie będą cieszyli się z lasu, który razem stworzyli – podkreśla Przemysław Bartos.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

W Sosnowcu powstaną nowe łąki kwietne. Miasto kupi 30 tys. roślin