W ciągu dwóch miesięcy na terenie Sosnowca nasadzonych zostanie 730 drzew liściastych, prawie 40 drzew iglastych oraz 1530 krzewów liściastych. Nowe rośliny pojawią się m.in. w parku Kuronia w Kazimierzu Górniczym.

Urząd Miejski w Sosnowcu poinformował, że na terenie miasta w ciągu dwóch miesięcy nasadzonych zostanie 730 drzew liściastych, prawie 40 drzew iglastych oraz 1530 krzewów liściastych. Wśród drzew jest m.in. sosna, klon, kasztanowiec, grab czy też wiśnia.

Nowe drzewa i krzewy w Sosnowcu

– Wykonawca zobowiązany będzie do zabiegów pielęgnacyjnych przez okres 3 lat od momentu nasadzenia. Wśród drzew jest m.in. sosna, klon, kasztanowiec, grab czy też wiśnia – podkreśla Michał Zastrzeżyński, prezydent Sosnowca.

Nasadzenia ruszą jeszcze wiosną, a nowe drzewa i krzewy będzie można zobaczyć w parkach, skwerach, zieleńcach, ale także przy drogach. Wśród lokalizacji jest m.in. park Sielecki, park Okrzei, ulice Wojska Polskiego, Dybowskiego, Spadochroniarzy, Klimontowska, Zagłębiowska, Bronowa, 3 Maja czy też Andersa. Za nasadzenie wraz z pielęgnacją drzew wykonawca otrzyma blisko 800 tys. zł.

Drzewa, woda, zbiornik wodny, liście, zieleń, trawa
Zbiornik Leśna w Kazimierzu Górniczym – fot. UM Sosnowiec

W Parku Kuronia też będą nowe drzewa

Miasto wyjaśnia, dlaczego zdecydowano się na wycinkę w parku im. Jacka Kuronia w Kazimierzu Górniczym. – W parku im. Jacka Kuronia wszystkie wycięte drzewa były w średnim lub złym stanie zdrowotnym i zagrażały bezpieczeństwu. Ich korony były w złym stanie, z licznymi ubytkami. W większości były to topole, które są kruche i słabe, a jednocześnie osiągnęły swoje maksymalne rozmiary. W parku wycięto w sumie 49 drzew, ale w zamian nasadzonych zostanie 80, w tym m.in. olsza, miłorząb, buk czy też świerk – tłumaczy Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

– Każde wycięcie drzewa budzi spore emocje, jednak trzeba pamiętać, że wycinka też jest uzasadniona. Bywają jednak przypadki, w których to sami mieszkańcy zgłaszają się o wycięcie drzewa. Niektóre powody bywają kuriozalne, jak np. rzucanie zbyt dużego cienia lub owoce, która spadają na karoserię samochodów – dodaje prezydent Michał Zastrzeżyński.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

W Sosnowcu powstaną nowe łąki kwietne. Miasto kupi 30 tys. roślin