Sosnowiecki Strażnik Kopalni zajął czwarte miejsce w tegorocznym konkursie Drzewo Roku Klubu Gaja. W wielkim finale znalazło się szesnaście drzew z całej Polski.

Konkurs na Drzewo Roku – organizowany przez Klub Gaja – odbył się już po raz jedenasty. W finałowej szesnastce znalazł się Strażnik Kopalni, czyli wiąz szypułkowy (limak) rosnący przy ulicy Kopalnianej w sosnowieckiej dzielnicy Niwka. Drzewo to zostało zgłoszone przez Przemysława Bartosa, dzięki któremu udało się go ocalić przed wycinką, a także przekonać radnych do objęcia ochroną pomnikową.

Dąb Dunin w Przybudkach Drzewem Roku 2021 – fot. mat. pras.

Dąb Dunin w Przybudkach Drzewem Roku 2021

Zdobywcą tytułu Drzewo Roku 2021 został Dąb Dunin w Przybudkach (gmina Narew, woj. podlaskie), który otrzymał 7380 głosów. 7130 głosów zdobył dąb w Lublinie (woj. lubelskie), a podium zamknął dąb Obrońca w Śladowie (gmina Brochów, woj. mazowieckie) – 1964 głosów.

Strażnik Kopalni zajął miejsce czwarte. Na sosnowieckie drzewo oddano 1571 głosów. – Jestem dumny z tego, że głosujący docenili historię i piękno Strażnika Kopalni. Okazało się, że drzewo, które miało zostać wycięte, teraz jest ambasadorem walki o ochronę przyrody w miastach. Zachwycające jest także to, że Strażnik Kopalni zdobył 1571 głosów i pokonał trzech innych finalistów z naszego województwa – powiedział nam Przemysław Bartos, autor bloga Przyroda dla Sosnowca.

Sosnowiecki Strażnik Kopalni w finale konkursu na Drzewo Roku 2021 – fot. Robert Nemann/From The Sky

– Cieszę się, że nasz sosnowiecki wiąz szypułkowy zjednoczył ludzi z różnych zakątków Polski i świata (głosy spłynęły także ze Szwecji, Wielkiej Brytanii, Węgier i Białorusi – wyj. red.) – dodał sosnowiczanin.

Przypomnijmy. W ubiegłym roku zwyciężyła lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej. Smutni Bracia z Sosnowca zajęły trzecie miejsce. Te dwa uznane za pomniki przyrody olbrzymie drzewa z gatunku buk zwyczajny w odmianie pendula, które znajdują się na cmentarzu przy ulicy Smutnej w Sosnowcu otrzymały w 2020 roku 4043 głosy.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Sosnowieckie drzewo zostało pomnikiem przyrody