2 września minął ustawowy termin zmian nazw ulic, placów i szkół, których patroni związani są z komunizmem. W Sosnowcu nadal walczą jednak o upamiętnienie Edwarda Gierka. Lewica organizuje debatę w tej sprawie.

2 września upłynął ustawowy termin zmian nazw obiektów użyteczności publicznej. Wszystko przez tzw. ustawę dekomunizacyjną. W większości miast radni przegłosowali już uchwały dotyczące zmian nazw ulic. W Sosnowcu kilkanaście ulic ma nowe nazwy. Nie przygotowano za to projektu uchwały dot. zmiany nazwy ronda Edwarda Gierka.

PRZECZYTAJ: Sosnowiczanie za upamiętnieniem Edwarda Gierka

Decyzję ws. pozostawienia Edwarda Gierka jako patrona sosnowieckiego ronda podejmie zapewne wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. List do niego napisał przewodniczący sosnowieckiego SLD Tomasz Niedziela.

– Zwracam się do Pana w imieniu tysięcy mieszkańców Sosnowca, którzy nie godzą się na to, aby zaprzeczać historii stanowiącej część tożsamości ich miasta. W stolicy Zagłębia Dąbrowskiego odbyły się niedawno rekordowe w historii miasta konsultacje społeczne, w których pytano mieszkańców o zdanie na temat zniknięcia z lokalnej przestrzeni publicznej Edwarda Gierka. Pod wpływem przytłaczającej większości 97 procent biorących udział w głosowaniu, a przypomnę było ich ponad 12 tysięcy, władze miasta uznały, że nie będą zabierały Edwardowi Gierkowi patronatu nad jednym z miejskich rond – przypomina Tomasz Niedziela.

Zdaniem Tomasza Niedzieli Edwarda Gierka nie można oceniać w kategorii dobry-zły. – Dla mieszkańców Sosnowca gierkowska dekada w dalszym ciągu pozostaje synonimem najbardziej dynamicznego rozwoju miasta w jego 115-letniej historii. Sosnowiec to jego rodzinne miasto. Tutaj się urodził i został pochowany. Mieszkańcy są dalecy od mitologizowania postaci. Potrafią jednak dostrzec namacalne zasługi, dzięki którym żyje im się lepiej. Chcą by pozwolono im pamiętać to, co dla nich zrobiono – dodaje sosnowiecki radny.

PRZECZYTAJ: Lewica broni Gierka. Napisali list do Jarosława Kaczyńskiego

Lewica zachęca do podpisywania się pod specjalną petycją dostępną w internecie. – Liczymy, iż po raz kolejny mieszkańcy Sosnowca wyślą czytelny sygnał ukazujący poparcie społeczne dla upamiętnienia w naszym mieście Edwarda Gierka – tłumaczy Michał Wcisło, rzecznik sosnowieckiej lewicy.

W mieście zorganizowana zostanie także debata „Edward Gierek – dokonania i rola w rozwoju Sosnowca”, która odbędzie się 15 września o godz. 16.00 w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym. Wydarzenie ma charakter otwarty.

Głównym gościem debaty będzie europarlamentarzysta prof. Adam Gierek, syn Edwarda Gierka. Do udziału w dyskusji SLD zaprosi również lokalnych polityków oraz parlamentarzystów wszystkich opcji politycznych, a także uznanych historyków i ekspertów gospodarczych.

– Podczas debaty zaproszeni goście zostaną poproszeni o przybliżenie słuchaczom sylwetek postaci związanych z Zagłębiem Dąbrowskim oraz Śląskiem (w tym głównie Edwarda Gierka czy Jerzego Ziętka), których dokonania są obecnie deprecjonowane. Prelegenci odpowiedzą także na pytania przygotowane przez prowadzącego debatę, jak również zgłoszone z publiczności czy przez internautów – mówi Michał Wcisło.

PRZECZYTAJ: Kim był Edward Gierek?