2 września minął ustawowy termin zmian nazw ulic, placów i szkół, których patroni związani są z komunizmem. W Sosnowcu nadal walczą jednak o upamiętnienie Edwarda Gierka. Lewica organizuje debatę w tej sprawie.

2 września upłynął ustawowy termin zmian nazw obiektów użyteczności publicznej. Wszystko przez tzw. ustawę dekomunizacyjną. W większości miast radni przegłosowali już uchwały dotyczące zmian nazw ulic. W Sosnowcu kilkanaście ulic ma nowe nazwy. Nie przygotowano za to projektu uchwały dot. zmiany nazwy ronda Edwarda Gierka.

PRZECZYTAJ: Sosnowiczanie za upamiętnieniem Edwarda Gierka

Decyzję ws. pozostawienia Edwarda Gierka jako patrona sosnowieckiego ronda podejmie zapewne wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. List do niego napisał przewodniczący sosnowieckiego SLD Tomasz Niedziela.

– Zwracam się do Pana w imieniu tysięcy mieszkańców Sosnowca, którzy nie godzą się na to, aby zaprzeczać historii stanowiącej część tożsamości ich miasta. W stolicy Zagłębia Dąbrowskiego odbyły się niedawno rekordowe w historii miasta konsultacje społeczne, w których pytano mieszkańców o zdanie na temat zniknięcia z lokalnej przestrzeni publicznej Edwarda Gierka. Pod wpływem przytłaczającej większości 97 procent biorących udział w głosowaniu, a przypomnę było ich ponad 12 tysięcy, władze miasta uznały, że nie będą zabierały Edwardowi Gierkowi patronatu nad jednym z miejskich rond – przypomina Tomasz Niedziela.

Zdaniem Tomasza Niedzieli Edwarda Gierka nie można oceniać w kategorii dobry-zły. – Dla mieszkańców Sosnowca gierkowska dekada w dalszym ciągu pozostaje synonimem najbardziej dynamicznego rozwoju miasta w jego 115-letniej historii. Sosnowiec to jego rodzinne miasto. Tutaj się urodził i został pochowany. Mieszkańcy są dalecy od mitologizowania postaci. Potrafią jednak dostrzec namacalne zasługi, dzięki którym żyje im się lepiej. Chcą by pozwolono im pamiętać to, co dla nich zrobiono – dodaje sosnowiecki radny.

PRZECZYTAJ: Lewica broni Gierka. Napisali list do Jarosława Kaczyńskiego

Lewica zachęca do podpisywania się pod specjalną petycją dostępną w internecie. – Liczymy, iż po raz kolejny mieszkańcy Sosnowca wyślą czytelny sygnał ukazujący poparcie społeczne dla upamiętnienia w naszym mieście Edwarda Gierka – tłumaczy Michał Wcisło, rzecznik sosnowieckiej lewicy.

W mieście zorganizowana zostanie także debata „Edward Gierek – dokonania i rola w rozwoju Sosnowca”, która odbędzie się 15 września o godz. 16.00 w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym. Wydarzenie ma charakter otwarty.

Głównym gościem debaty będzie europarlamentarzysta prof. Adam Gierek, syn Edwarda Gierka. Do udziału w dyskusji SLD zaprosi również lokalnych polityków oraz parlamentarzystów wszystkich opcji politycznych, a także uznanych historyków i ekspertów gospodarczych.

– Podczas debaty zaproszeni goście zostaną poproszeni o przybliżenie słuchaczom sylwetek postaci związanych z Zagłębiem Dąbrowskim oraz Śląskiem (w tym głównie Edwarda Gierka czy Jerzego Ziętka), których dokonania są obecnie deprecjonowane. Prelegenci odpowiedzą także na pytania przygotowane przez prowadzącego debatę, jak również zgłoszone z publiczności czy przez internautów – mówi Michał Wcisło.

PRZECZYTAJ: Kim był Edward Gierek?

Skomentuj przez Facebook

13 KOMENTARZE

 1. Jestem zdecydowanym wrogiem PZPR za wyrządzone mi krzywdy, ALE jestem za uznaniem nazwy ronda im. Gierka w Sosnowcu. Spośród wyróżnionych osób kto zrobił więcej dla ZAGŁĘBIA od Gierka ?

 2. Można było nazwać rondo „Rondem Edwarda”.Może to niezbyt elegancka nazwa ale mieszkańcy naszego miasta wiedzieliby o co chodzi a ominelibyśmy durną ustawe PiS-u, a tak to będziemy mieć narzucona nazwę typu: Żołnierzy Wyklętych ,Lecha Kaczyńskiego albo nie daj Boże Powstanców Śląskich

  • Dokładnie. Jeżeli władze Sosnowca nic nie wskórają to „Rondo Edwarda” będzie w porządku, a za kilka lat jak już PiSu nie będzie u władzy to się zmieni na powrót jak było.

  • Jak to nie ma! Rondo jego imienia znaduje się w bezpośredniej sąsiedztwie Sosnowieckiej Katownii UB, gdzie ginęli i cierpieli przeciwnicy ustroju (więzienie istaniało w latach 1945 – 1953), który Gierek całe swoje życie budował! To bardzo dziwne sąsiedztwo, przeciw któremu prostesuję!

 3. Sosnowiecka Katownia UB 50 m od Ronda Gierka

  Warto wiedzieć, co ostatnio potwierdził katowicki IPN, że w budynku przy ul. Ostrogórskiej 5a w Sosnowcu, w czasie II Wojny Światowej w latach 1943 – 1945 mieściło się więzienie niemieckie, w którym stracono m. in. grupę partyzantów z oddziału Armii Krajowej Jana Miltona „Ordona”.
  W latach 1945 – 1953 mieściło się tutaj Więzienie Karno-Śledcze UB, gdzie wykonywane były wyroki śmierci na Żołnierzy Wyklętych.
  W tym miejscu zamordowani zostali:
  Janusz Filla, żołnierz AK, † 8.01.1946 r.
  Bronisław Piątek, żołnierz AK, † 8.01.1946 r.
  Władysław Jakubczak, żołnierz AK i NSZ, † 31.08.1946
  Jan Kłos, żołnierz AK i NSZ, † 31.08.1946

  https://uploads.disquscdn.com/images/06a615e3586b477e739c940813fdeaaeff9b2183388091c420e4b2189896ac6c.jpg

 4. Sosnowiec pamięta!
  Msza św. za Żołnierzy Wyklętych pomordowanych w Sosnowcu
  Katedra Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, 10 września 2017 r., godz. 12.00
  Serdecznie zapraszamy!
  Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu!

 5. Niech zostawią Gierka w spokoju! Dzięki niemu Zagłębie się tak rozwinęło! Za PiSu nie powstało tutaj nic, region niczego od nich nie zyskał ani nie zyska, może poza obozem pracy Amazonu, więc niech się łaskawie odzajączkują od naszych miast! Zresztą, Ślązacy w Katowicach mają podobny problem z Ziętkiem, też chcieliby go upamiętnić jako dobrego gospodarza i też rządzący robią im problemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here