22-letni Jonas Vingegaard wygrał szósty etap 76. Tour de Pologne z Zakopanego do Kościeliska. Kolarz z grupy Jumbo-Visma został także nowym liderem wyścigu.

Czwartkowy etap z Zakopanego do Kościeliska z sześcioma górskimi premiami najwyższej kategorii był jednym z dwóch najtrudniejszych na trasie tegorocznej edycji.

Kolarze do pokonania mieli 160 kilometrów. Łącznie przewyższenie wynosiło ponad 3500 m. Dla sprinterów był to niezwykle wymagający dystans. I było to widać. Dość szybko po rozpoczęciu etapu z wyścigu wycofał się dotychczasowy lider i zwycięzca dwóch etapów – Niemiec Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe).

Tempo od samego początku było bardzo mocne. Walkę o wygraną stoczyła trójka kolarzy. Najlepszy okazał się Jonas Vingegaard, który wyprzedził Rosjanina Pavla Sivakova (INEOS) i Australijczyka Jaiego Hindleya (Sunweb).

To fantastyczny dzień, jestem bardzo szczęśliwy i dumny z tego zwycięstwa. Jednak cały czas nie możemy zapomnieć, o tym co się stało podczas wyścigu. Myślimy o rodzinie Bjorga, jego przyjaciołach, kolegach z drużyny. To bardzo ciężkie – powiedział po wyścigu Jonas Vingegaard.

Jak poradzili sobie Polacy?

Najszybszy z Polaków na szóstym etapie Rafał Majka był piąty. Szymon Rekita dojechał jako 31., Paweł Cieślik był 34., a Łukasz Owsian 43. – Nie czułem się super na początku etapu, ale z każdym kilometrem było coraz lepiej. Davide Formolo jechał świetnie, ale z przodu było bardzo dużo ataków. Nie udało się dogonić czołowej trójki, ale jutro też jest dzień – przyznaje Rafał Majka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez TourdePologne (@tourdepologne)

Duńczyk nowym liderem

Duńczyk Jonas Vingegaard wyszedł na prowadzenie w klasyfikacji generalnej 76. Tour de Pologne. Tuż za nim plasują się Pavel Sivakov i Jai Hindley. Rafał Majka zajmuje dziewiąte miejsce i do lidera traci 20 sekund. – Jutro postaram się utrzymać koszulkę. Nie czuję na sobie presji, jestem młodym kolarzem, ale na pewno będę walczył – zapewnia nowy lider wyścigu.

W klasyfikacji drużynowej prowadzi Team Ineos przed Team Sunweb i Mitchelton Scott. Grupa Bora-Hansgrohe spadła na czwarte miejsce.

Co następnego dnia?

Królewski, górski etap wokół BUKOVINA Resort i Bukowiny Tatrzańskiej rozstrzygnie losy tegorocznego Tour de Pologne. Kolarze pokonają łącznie 153 km. Najpierw peleton przejedzie dwie duże rundy po 59,6 km, a następnie jedną mniejszą o długości 34 km. Na trasie znajduje się w sumie pięć Górskich Premii TAURON pierwszej kategorii – Ściana BUKOVINA (x2) oraz Ściana HARNAŚ (x3). Kolarze powalczą także na dwóch Lotnych Premiach LOTTO w Szaflarach i jednej w Jurgowie (mała runda). Meta w Bukowinie Tatrzańskiej.

Tygodnik Twoje Zagłębie jest jednym z regionalnych patronów medialnych 76. Tour de Pologne.

Etapy 76. Tour de Pologne:

1. etap (3 sierpnia 2019): Kraków – Kraków (132 km)
2. etap (4 sierpnia 2019): Tarnowskie Góry – Katowice (153 km)
3. etap (5 sierpnia 2019): Chorzów – Zabrze (150,5 km)
4 etap (6 sierpnia 2019): Jaworzno – Kocierz (133,7 km)
5. etap (7 sierpnia 2019): Wieliczka – Bielsko-Biała (154 km)
6. etap (8 sierpnia 2019): Zakopane – Kościelisko (160 km)
7. etap (9 sierpnia 2019): Bukowina Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska (153 km)