„Gdańsk Miasto Wolności i Solidarności” – tak będzie się nazywać nowo powstające rondo na Pogoni. Taką decyzję podjęli sosnowieccy radni.

Na majowej sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu radni poparli wniosek części samorządowców dot. nazwy powstającego ronda u zbiegu ulic Grota-Roweckiego, Hallera i Ptasiej.

Za głosowało 14 radnych (Mateusz Bochenek, Piotr Dudek, Danuta Gojna-Ucińska, Bartosz Górski, Joanna Jończyk, Michał Kaźmierczak, Wojciech Kulawiak, Grzegorz Mentel, Wanda Olko, Ewa Szota, Kamil Wnuk, Paweł Wojtusiak, Michał Zając, Damian Żurawski), 5 było przeciw (Łukasz Litewka, Wojciech Nitwinko, Piotr Ociepka, Tadeusz Sokołowski, Grażyna Welon), a 3 wstrzymało się od głosu (Jacek Dudek, Ryszard Łukawski, Tomasz Niedziela).

Dlaczego sosnowieckie rondo będzie upamiętniać Gdańsk? Zdaniem pomysłodawców Gdańsk jak żadne inne miasto kojarzy się z wolnością i solidarnością. – Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Niezwykle ważną datą w historii Polski jest 31 sierpnia 1980 roku, kiedy to podpisano porozumienia sierpniowe kończące falę protestów robotniczych i strajków. Porozumienie gwarantowało m.in. powstanie ogólnopolskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Wydarzenia te przyjmuje się jako początek procesu obalenia systemu komunistycznego w Europie Wschodniej. To właśnie one doprowadziły do pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Wybory te są uznawane za moment przełomowy dla procesu przemian politycznych w Polsce, zapoczątkowały zdecydowane przyspieszenie transformacji ustrojowej. Wszystko to sprawia, że Gdańsk kojarzy się z hasłami Wolność i Solidarność – wyjaśniają pomysłodawcy.

Skomentuj przez Facebook

19 KOMENTARZE

 1. Well done! Kolejny argument, żeby przestać pałacić podatki w tym mieście i przestać utrzymywać tych co już dawno odlecieli. Nawet nie wiedzą z jaką satysfakcją to uczynię. I niech to będzie kropla, która drąży skałę.

 2. debilne 😱😱😱

  jakiś film qwa typu: sex, kłamstwa i kasety video 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

 3. Gdańsk Miasto Bolkości i Kapusiostwa
  Mój wybraniec głosował przeciw, trzeba mądrze wybierać radnych.

  • Panie Nitwinko, jaki sens ma wklejanie pod artykułem który pan komentuje, linka z tym artykułem? Może niech pan jeszcze popróbuje w Google wpisać… Google. A tak z innej beczki, to jak idą pańskie protesty przeciwko organizacji ronda przy Kościele Św. Tomasza na Pogoni i jak pan ocenia brak korków na tym skrzyżowaniu teraz, gdy jest rondem? A gdzie jest film który wrzucił pan na YouTube z pańską zapowiedzią protestów przeciwko organizacji tego ronda? Może też linka do tego filmu pan tutaj wrzuci?

 4. Gdansk przywodzi na myśl Amber Gold.I tyle.Przez polityczne awanturnictwo Chęcinskiego Sosnowiec nie załatwi w rządzie PIS(tak obecnym-jak i tym po jesiennych wyborach-NIC)

 5. Jakby było mało polewu z miasta w internetach to radni bezradni dokładają kolejne pomysły.
  Po kotwicy doszedł pomysł na rondo. Prawdopodobnie powinniśmy się mentalnie przygotować na nazwanie nowego stadionu im. Pomorza Gdańskiego lub Zatoki Gdańskiej.
  Całkiem możliwe że kolejnym krokiem po przekazaniu 50,000 zł i nadanie nazwy ronda ” Gdańsk Miasto Wolności i Solidarności ” będzie zażądanie przez radnych bezpośredniego dostępu do morza.
  Jak to mówią, w pewnych przypadkach tylko sky is the limit.

 6. Do Gdańska nic nie mam, ale nazwa za długa. Bzdurnie to wyszło. Wystarczyło nazwać rondo gdańskie, a w Gdańsku któreś nowe rondo by nazwali sosnowieckie i byłoby git.

  • Popieram. O partyjnych wojenkach i trollingu wszystkich chcących uderzyć we władzę samorządową (wyjątkowo aktywni pod tym artykułem), ale też chcących dać prztyczka w nos władzy centralnej, za dekadę może już nikt nie pamiętać, a koszmarek językowy pozostanie. Apelujmy do władz lokalnych o rondo Gdańskie (Trójmiejskie? W Gdyni jest ulica Sosnowiecka, w Sosnowcu Gdyńskiej nie ma), ewentualnie z jakimiś elementami ‚dekoracyjnymi” nawiązującymi do jego historii i znaczenia dla Polski. To wielkie i ważne historycznie miasto i absolutnie nikt nie powinien mieć obiekcji do jego uhonorowania w naszym mieście. W zamian faktycznie można „poprosić” samorządów Gdańska o jakiś trwały gest pod adresem naszego miasta. Ulica Sosnowiecka w Gdańsku, jakiś fajny plac/skwer/węzeł czy również rondo sprawiłby, że byłby wilk syty i wilk syty (owieczkę da się uratować tylko w bajce 😉 O to walczcie, Państwo Radni z opozycji! Swoją droga, mam do Was żal, że przy okazji „dekomunizacji”, nie wykorzystaliście szansy zmian nazw wielu ulic w sąsiednich miastach i mamy ulicę sosnowiecką w Katowicach i Mysłowicach, ale nie w Będzinie, Czeladzi, Jaworznie, Olkuszu, Zawierciu, Sławkowie, Wojkowicach…

   • Panie to jest polityka, a nie głaskanie się po jajkach i prawem jednych i drugich jest wzajemne nawalanie się argumentami. Szczególnie gdy los przynosi taką „nienajlepszą” decyzję.

 7. POwcy muszą trzymać się razem. I to jest ta tytułowa solidarność. Tyle, że Panie Prezydencie, w tych waszych partyjnych miłostkach mieszkańcy nie chcą brać udziału. Pan to sobie zapamięta.

 8. Już wuj z nazwą i tak już przyklepana przez radnych, których nazwiska warto zapamiętać. Ważne kiedy skończy się budowa tego architektonicznego i nazywniczego cudu? Jak na razie to nikt tu nic ostatnio nie robi i jest gorzej przejechać niż kiedyś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here