Dzień Dziecka zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji, zagłębiowscy włodarze przygotowali dla najmłodszych wiele ciekawych atrakcji i zabaw.

BĘDZIN

W tym roku, to wyjątkowe wydarzenie będzie trwało w Będzinie dwa dni. Pierwszego dnia, 1 czerwca w parku Syberka atrakcjom i rozrywkom nie będzie końca. Niezapomnianych wrażeń dostarczą najmłodszym Kosmokwaki, czyli trzy niezwykle barwne, śpiewające i tańczące postacie. A przesympatyczne Klauny z Centrum Europy poprowadzą zwariowany program dla dzieci.

Tegoroczne niespodzianki to m.in. bańki mydlane, modelowanie balonów, strzelnica paintball dla dzieci, wata cukrowa, dmuchane zjeżdżalnie, liczne stragany z zabawkami oraz malowanie twarzy. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14:00. Wcześniej, o godz. 12:00, odbędzie się podsumowanie akcji Rowerowy Maj.

2 czerwca odbędzie się Klasyczny Dzień Dziecka na targowisku miejskim. Na najmłodszych czekać będą nie tylko zabytkowe samochody, ale również miasteczko strażackie, pokazy strażackie, nauka pierwszej pomocy, militaria i dmuchane zjeżdżalnie.

CZELADŹ

1 czerwca do parku Kościuszki przybędzie Bob Budowniczy i jego niezastąpiona ekipa. Swoją obecność zapowiedział także sympatyczny Wieloryb Czesio. Tematem przewodnim zabaw, konkursów i animacji z okazji Dnia Dziecka będzie woda. Tego dnia w parku pojawi się przygotowany przez Czeladzkie Wodociągi zdrój wody pitnej. Będzie mokro i wesoło. Start o 11:00.

DĄBROWA GÓRNICZA

Kolorowo i radośnie będzie również w Dąbrowie Górniczej, gdzie 1 czerwca, w wielu punktach miastach odbędą się gry i zabawy dla dzieci. Następnego dnia, 2 czerwca odbędzie się najbardziej wyczekiwany bieg dla najmłodszych – Bieg Skrzata.

Lekkoatletyczne zmagania odbędą się w parku miejskim im. Gen. Hallera od godziny 11:00. Jest to jedyna tego typu impreza w Polsce pod względem liczby i kategorii wiekowych uczestników (od maluchów po licealistów). Trasa wyścigu liczy w zależności od kategorii wiekowej od 200 m do 1000 m. Udział w biegu jest bezpłatny.

SOSNOWIEC

Najwięcej atrakcji dla najmłodszych z okazji ich święta przygotował Sosnowiec. Tu Dzień Dziecka potrwa nie dzień, a aż siedem dni! Przez cały tydzień w różnych punktach miasta na najmłodszych czekać będą różnorodne atrakcje. Tydzień Dziecka wystartował w niedzielę, 26 maja. Kulminacją będą wydarzenia, które odbędą się1 czerwca.

Tego dnia na Górce Środulskiej wydarzy się coś, czego jeszcze do tej pory nie było. Teatr Zagłębia wystawi specjalnie dla Was Księgę Dżungli. Po raz pierwszy, w plenerze, każdy będzie mógł uczestniczyć w niezwykłym spektaklu. A to nie koniec atrakcji!

Dodatkowo, od 1 czerwca do końca wakacji najmłodsi sosnowiczanie będą mogli korzystać z aquatoru za darmo. Wodny plac zabaw będzie bezpłatnie dostępny w ramach Akcji Lato dla Dzieci w wieku od 7 do 18 lat zamieszkałych w Sosnowcu.

2 czerwca, na peronie I stacji kolejowej Sosnowiec Główny odbędzie się festyn pod hasłem „Bezpieczny Dzień Dziecka”. Na zwiedzających czekać będzie moc atrakcji w tym prezentacja lokomotyw, zabawa na symulatorze i pokazy. Zabawa rozpocznie się o godz. 10:00.

KOLEJE ŚLĄSKIE

W najbliższą sobotę, dzieci i młodzież będą mogły skorzystać z bezpłatnych przejazdów z okazji ich święta. Dodatkowo, z myślą o nich przygotowano dodatkowe atrakcje, wśród których znajdą się m.in. książki dla dzieci na pokładach pociągów oraz spektakl przygotowany we współpracy z Teatrem Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana.

Z bezpłatnych przejazdów w dniu 1 czerwca mogą korzystać dzieci i młodzież do 16. roku życia. Aby wybrać się w taką podróż wystarczy podczas kontroli biletów okazać dokument potwierdzający tożsamość i wiek – czyli np. ważną legitymację szkolną. Promocja obowiązuje przez cały dzień na wszystkich liniach.

Dodatkowo we współpracy z Kolejami Śląskimi Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana przygotował specjalny spektakl o tematyce kolejowej dla najmłodszych widzów pt. „Ciuf Ciuf!”. Jego premiera odbędzie się właśnie 1 czerwca, a miejsce również pozostaje nieprzypadkowe – teatr ma bowiem swoją scenę w bezpośrednim sąsiedztwie kolei, czyli na dworcu w Będzinie.