Sosnowieccy radni Koalicji Obywatelskiej i Wspólnie dla Sosnowca przygotowali apel w sprawie obrony niezależnych mediów. Wniosek radnych będzie głosowany 25 lutego, czyli na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

10 lutego rozpoczął się protest ogólnopolskich mediów, które są przeciwne wprowadzeniu nowego podatku od reklam. Zamiast programów czy nadawanych treści widzowie mogli zobaczyć czarne tło.

Protest mediów wsparło wielu polityków opozycji i samorządowców. W tym gronie znaleźli się także sosnowiccy radni, którzy przygotowali specjalny apel. – Czy wyobrażaliśmy sobie poranek, w którym włączamy radio, telewizją albo internet, a tam nie ma nic? To właśnie stało się 10 lutego 2021 roku. Największe media, zarówno tradycyjne, jak i te elektroniczne, po prostu zamilkły – zaznaczają w apelu radni.

Przypomnijmy. Rząd przedstawił projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowego podatku z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Wpływy z nowego podatku mają być przeznaczone na Narodowy Fundusz Zdrowia, Narodowy Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzenie Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów. Przedstawiciele mediów uważają, że jest to po prostu haracz uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Jako radni Rady Miejskiej w Sosnowcu, wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec polityki rządowej, która może doprowadzić do ograniczenia wolności mediów w Polsce. Jednocześnie wyrażamy wsparcie wobec protestu mediów – wyjaśniają radni.

Wniosek sosnowieckich radnych będzie głosowany na najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 25 lutego.