Marcin Jaroszewski nadal będzie kierował Zagłębiem Sosnowiec. W klubie pojawili się również nowy wiceprezes, dyrektor oraz trener.

Marcin Jaroszewski zrezygnował z funkcji prezesa pod koniec sierpnia. Swoją decyzję argumentował zmęczeniem. – Powodem decyzji są sprawy osobiste, ale przede wszystkim fakt, że od dłuższego czasu miałem poczucie, że klub pod moim kierunkiem nie rozwijał się. Wpadł w impas, głównie sportowy, ale też organizacyjny, którego nie byłem w stanie przełamać – mówił wtedy.

Jaroszewski sosnowieckim klubem miał zarządzać do 30 września. Tego dnia ogłosił jednak, że zostaje. – Kiedyś powiedziałem, że jak nie będę w stanie pomóc klubowi to zrezygnuję. Na przestrzeni lat działałem emocjonalnie, udawało mi się wszystko podomykać. Przez te 6 lat byłem dzieckiem szczęścia. Ten fart się odwrócił, gdzieś zawsze miałem w zapasie poduszkę finansową. Uznałem, że więcej w stanie dla Zagłębia nie byłem zrobić. Zeszły rok wywołał we mnie refleksję, kolejne kroki będą bardzo ciężkie. Ta grupa ludzi, która jest w klubie zrobi wszystko, by go zmieniać. Teraz musimy iść w stronę klubu regionu, czyli Zagłębia Dąbrowskiego – wyjaśnia prezes Marcin Jaroszewski.

– Nie namawiałem prezesa do zmiany decyzji, ale bardzo często przez ten ostatni miesiąc rozmawialiśmy. Łatwo jest być prezesem w klubie, który odnosi sukcesy, ale to właśnie, gdy przychodzą problemy, trzeba udowodnić swoją siłę, odwagę i doświadczenie. Po długich rozmowach prezes uznał, że nie może zostawić klubu w tym trudnym momencie i postanowił pozostać na stanowisku. My z kolei uznaliśmy, że trzeba go wzmocnić i stąd też decyzja o poszerzeniu zarządu klubu – powiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Łukasz Kozakowski nowym wiceprezesem Zagłębia Sosnowiec - fot. Andrzej Wydrychiewicz
Łukasz Kozakowski nowym wiceprezesem Zagłębia Sosnowiec – fot. Andrzej Wydrychiewicz

Nowy wiceprezes i dyrektor zarządzający

Nowym wiceprezesem klubu został 32-letni Łukasz Kozakowski, który do niedawna był dyrektorem pionu zaopatrzenia i zakupów w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów w Katowicach. Jest absolwentem studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, absolwentem studiów podyplomowych prawa gospodarczego i handlowego oraz administracji i zarządzania Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

– W zarządzie Zagłębia będę odpowiadał za sprawy finansowe i organizacyjne. Sytuacja klubu jest stabilna, a cel sportowy jest taki, by odwrócić niekorzystny trend. Mam nadzieję, że od soboty wrócimy na właściwe tory – zaznacza wiceprezes Kozakowski.

Dyrektorem zarządzającym będzie Grzegorz Książek, który jest udziałowcem, sponsorem i byłym piłkarzem Zagłębia.

Prezentacja Zagłębia przed startem sezonu Lotto Ekstraklasa – fot. MZ
Prezentacja Zagłębia przed startem sezonu Lotto Ekstraklasa – fot. MZ

Dariusz Dudek ponownie trenerem Zagłębia

Zarząd klubu poinformował także, że nowym trenerem sosnowiczan będzie Dariusz Dudek. Zastąpi on Radosława Mroczkowskiego, który po pucharowej porażce z ŁKS-em Łódź został odsunięty od prowadzenia drużyny. – Kontrakt z nowym szkoleniowcem jest pisany, pozostaje tylko kwestia rozwiązania umowy z trenerem Mroczkowskim – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Marcin Jaroszewski.

Przypomnijmy, że Dariusz Dudek prowadził już Zagłębie. Zespół z Sosnowca przejął po Dariuszu Banasiku 21 sierpnia 2017 roku, gdy był zagrożony spadkiem z pierwszej ligi. Pod jego okiem drużyna zaczęła grać lepiej i na koniec sezonu cieszyła się z awansu do Ekstraklasy. W elicie sosnowiczanie byli głównie dostarczycielami punktów i po jedenastu kolejkach Dudek złożył rezygnację, która została przyjęta. Zastąpił go Litwin Valdas Ivanauskas, któremu nie udało się utrzymać zespołu w Ekstraklasie.

Mieszkający w Sosnowcu trener szybko jednak znalazł nową pracę. Objął GKS Katowice. Tam też mu nie poszło i spadł z tą drużyną do drugiej ligi.

Teraz otrzymał drugą szansę w Zagłębiu. – Historia lubi się powtarzać. Dariusz Dudek z Zagłębiem awansował do Ekstraklasy, ale z późniejszym spadkiem bym go nie łączył. Nie powinniśmy się rozstawać. Nigdy nie byłem do tego przekonany. Frustracja nie była sprzymierzeńcem rozmów. Nie byliśmy w złych relacjach. Mówiłem, że jeśli nadarzy się okazja, by spróbować jeszcze raz, to spróbujemy – stwierdził Marcin Jaroszewski.

Wkrótce sosnowiecki klub poda szczegóły dotyczące objęcia funkcji trenera przez Dariusza Dudka, a także składu jego sztabu szkoleniowego.

Skomentuj przez Facebook

15 KOMENTARZE

 1. Przecież żadne kwalifikacje wiceprezesa nie są istotne, istotne jest tylko to że należy do tej grupy. Dobrze jednak że ma takie kwalifikacje ale jak wyjdzie z takiej branży to raczej nie będzie to chwalebne. Trudno również powiedzieć że kilka lat pracy daje wyjątkową fachowość.

 2. Mam pomysła na dochody klubu! 😎
  Jako, że pasibrzuchy wożą się przez teren Ludowego samochodami jadąc do lokalu „stawiki” – ustawić pana ze szlabanem i kasować za przejazd po 50PLN 😜 W końcu ktoś otwiera i zamyka te wrota dla grubasów?

  PS
  Kiedyś pisało coś, że knajpiarz ma robić mostek z parkingu po właściwej stronie Brynicy?

  PS2
  Kiedy te śląskie dziady z Gliwic zajmą się brzegami/wałami naszych rzek? Dżungla zarasta te brzegi o oni drzewka na wale nie pozwalają zasadzić 🤷‍♂️

  • Przecież ta formacja to jego jedyna szansa, komu on będzie potrzebny jak wypadnie z obiegu a jego klakierzy sprzedadzą go jeszcze szybciej niż Górskiego.

 3. Niech się Chęciński zajmuje tak intensywnie jak klubem i sprawami partyjnymi, potrzebami mieszkańców. Jest chyba tylko podstawowy problem czy on potrafi zdjagnozować problemy i czy potrafi rzetelnie je realizować?

 4. Co za miasto przecież to zakrawa na paranoję tematem numer 1 jest klub sportowy a nie sprawy gospodarcze. Czy tu rządzą kibole z małolatami?

 5. Rozdawanie stolików partyjnym koleżkom przypominam że klub to spółka miejska a nie prywatna własność Pana Prezydenta. Ja to wszystko bojkotuje od dzisiaj na Ludowym więcej się nie pojawię

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here