W Jaworznie powstanie specjalna strefa do testów autonomicznych autobusów. Władze miasta podpisały list intencyjny z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwem Infrastruktury.

Jaworzna od kilku lat wyrasta na lidera innowacyjności i stawia na nowoczesny transport publiczny. Wprowadzono już bilety w systemie OPS, dzięki którym pasażerowie mogą kupić bilet przez internet. Miasto inwestuje też w autobusy elektryczne i planuje wybudować tor testowy dla Hyperloopa.

Autobusy autonomiczne w Jaworznie - fot. UM Jaworzno
Autobusy autonomiczne w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Teraz przyszedł czas na autobusy bez kierowców. W tym celu miasto nawiązano już współpracę z Ministerstwem Infrastruktury oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Kilka dni temu podpisano list intencyjny w sprawie stworzenia obszaru przeznaczonego na testy autobusów autonomicznych, które mają powstać w ramach programu „Bezemisyjny Transport Publiczny”.

– Mamy wyjątkową infrastrukturę, wielu wizjonerów i zapał, by aktywnie współtworzyć technologiczną przyszłość w kraju – tłumaczy Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Autobusy autonomiczne w Jaworznie - fot. UM Jaworzno
Autobusy autonomiczne w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Jazda autonomiczna prototypów autobusów testowana będzie na terenie zajezdni Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie oraz na specjalnie przygotowanym obszarze testowym. – Autobusy będą w stanie same poruszać się co najmniej po terenie zajezdni. W szczególności powinny same podjechać na stanowisko ładowania oraz po naładowaniu zaparkować na wskazanym miejscu – wyjaśnia Zbigniew Nosal, prezes PKM Jaworzno.

Według harmonogramu programu testy prototypów pojazdów bezemisyjnych transportu publicznego odbędą się już pod koniec przyszłego roku.

CZYTAJ: Jaworzno staje się liderem innowacji. Miasto z nagrodą Smart City

Jaworzno jest jednym z liderów elektromobilności w Polsce. Ok 40 proc. floty lokalnego przewoźnika komunikacji miejskiej to dziś pojazdy elektryczne, a władze miasta dążą do tego, aby udział takich autobusów wzrósł do 80 proc. Miasto chce być także pionierem w zakresie transportu autonomicznego – w tym roku na jego terenie przeprowadzony został pilotaż skanowania wybranych ulic i obszarów, który miałby być podstawą do poruszania się pojazdów autonomicznych.

– Jesteśmy miastem otwartym na innowacje. Lubię zmiany i dobieram do pracy ludzi nastawionych na nieustanny rozwój. Wolimy być pionierami wielu przedsięwzięć, zamiast brać przykład z wyłącznie sprawdzonych i utrwalonych rozwiązań. Czasem trzeba i warto zaryzykować, tak było choćby z elektrycznymi autobusami w komunikacji miejskiej – podkreśla prezydent Paweł Silbert.

Prezydent Silbert dodaje, że chciałby, aby w ciągu pięciu najbliższych lat w mieście pojawił się autobus elektryczny autonomiczny. Powodzenie tego ambitnego przedsięwzięcia uzależnione jest jednak od rozwoju techniki i przepisów.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

50 groszy za cały dzień podróżowania? Wchodzi w życie rewolucyjna taryfa biletowa

Skomentuj przez Facebook

3 KOMENTARZE

  1. Do redakcji: dlaczego na niektórych komputerach (tych świeżo po instalacji systemu Windows oraz przeglądarki Firefox) cała zawartość strony Twoje Zagłębie jest zamazana, podczas gdy na innych kompach (z takim samym oprogramowaniem) wszystko jest w porządku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here