PKM Jaworzno po raz kolejny wyszedł przed szereg i zawstydził pozostałych przewoźników w regionie. Od 12 stycznia pasażerowie mogą płacić w autobusie kartą płatniczą. Taki system działa tylko w kilku europejskich miastach.

Od 12 stycznia biletem PKM Jaworzno nie jest już tylko tradycyjny papierowy bilet czy ten zakodowany na Jaworznickiej Karcie Miejskiej. Od teraz pasażerowie autobusów, jako jedyni w Polsce, mogą też płacić kartą płatniczą.

Wszystko dzięki nowemu projektowi „Open Payment System Jaworzno”, który został stworzony przez Mennicę Polską. Umożliwia on płatność za przejazd zgodnie z cennikiem opłat PKM i honoruje karty płatnicze różnych operatorów, w tym Visa i MasterCard.

Płatności zbliżeniowe to kolejne udogodnienie, które jaworznicki przewoźnik oferuje swoim klientom.

– W obszarze mobilności i usprawnień w komunikacji stajemy się liderem. Już niebawem, dzięki zawartym w ubiegłym roku umowom, na ulice miasta wyjadą 22 nowoczesne, ciche i ekologiczne pojazdy elektryczne – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

CZYTAJ TAKŻE: W Jaworznie testują e-papierowe rozkłady jazdy

Karta płatnicza biletem w PKM Jaworzno – fot. UM Jaworzno

Jak zaznacza prezes PKM Jaworzno Zbigniew Nosal, nowy system jest nie tylko nowoczesny, ale także prosty i intuicyjny w obsłudze.

– Stawiamy na komfort pasażerów i równocześnie zakładamy, że dostępność systemu i prostota jego obsługi wpłyną na dalszy wzrost liczby przejazdów – powiedział. – Wprowadzenie tej formy zakupu biletów jest kolejnym krokiem w unowocześnianiu komunikacji w naszym mieście – dodał.

Nowe rozwiązania mają być szczególnie użyteczne dla pasażerów, którzy dość często (choć nieregularnie) korzystają z komunikacji i posługują się na co dzień kartą płatniczą, jak i dla przyjezdnych. Z systemu będzie mogła także skorzystać młodzież, m.in. poprzez zbliżeniowe karty przedpłacone.

Jak działa urządzenie?

Dotykowe terminale biletowe działają we wszystkich pojazdach PKM Jaworzno. Ich obsługa opiera się na trzech krokach: wybierz – zbliż – jedź.

Karta płatnicza biletem w PKM Jaworzno – fot. UM Jaworzno

Jak opłacić przejazd?

– Pasażer na zamontowanym w przedniej części autobusu terminalu wybiera potrzebny bilet, a następnie opłaca przejazd poprzez zbliżenie karty płatniczej do ekranu. W terminalu można kupić jeden dowolny bilet jednorazowy lub czasowy oferowany przez PKM Jaworzno. Może także kupić kilka biletów – wyjaśniają przedstawiciele PKM Jaworzno.

CZYTAJ TAKŻE: Co trzeci autobus w Jaworznie na prąd

Podczas kontroli pasażer zbliża kartę płatnicza, którą opłacił przejazd – nie wypuszczając jej z ręki – do urządzenia kontrolera.

Karta płatnicza biletem w PKM Jaworzno – fot. UM Jaworzno

System jest bezpieczny

Jak zapewniają miejscy urzędnicy, system jest całkowicie bezpieczny, a PKM Jaworzno i Mennica Polska nie mają dostępu do stanu konta pasażera.

– Open Payment System pobiera wyłącznie kwotę określoną przez pasażera na etapie zakupu biletu. Każda transakcja zakupu biletu otrzymuje unikalny identyfikator transakcji, co zabezpiecza przed wielokrotnym zakupem tego samego biletu lub kilkukrotnym naliczeniem opłaty – wyjaśniają.

Według PKM Jaworzno urządzenia kontrolerów do kontroli biletów mają dostęp jedynie do informacji czy kartą został kupiony bilet spółki i czy jest on ważny. Nie mają oni dostępu do danych bankowych czy innych wrażliwych danych pasażerów.

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

  1. Normalnie szok, okazuje się, że jednak można. Cały Zarząd KZK GOP na te wieści powinien podać się do dymisji! Wcisnęli nam jakąś kartę ŚKUP która do niczego się nie nadaje!

  2. Ale mi to nowość, we Wrocławia to od kilku lat działa
    a z tą kartą skup to jakaś porażka, uczcie się od Wrocławia jak działa taka karta „urbancard”
    pozdrawiam Dąbrowe Górniczą

  3. System fajny bo za darmo, tylko czy o to chodziło? Wczoraj podróżowałem po Jaworznie autobusem płacąc kartą. Okazało się, że podróż była darmowa, nie ma żadnego śladu po płatności na moim koncie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here