Jaworzno drugi rok z rzędu zdobyło prestiżową nagrodę Smart City. – Stajemy się liderem innowacji – zaznacza prezydent Paweł Silbert.

Jaworzno już drugi rok z rzędu zdobyło nagrodę Smart City w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców. O przyznaniu nagrody zdecydowała niezależna kapituła konkursowa, składająca się z uznanych autorytetów w branży.

Jak głosi uzasadnienie, Jaworzno otrzymało nagrodę za efektywne wykorzystywanie dostępnych innowacji i nowoczesnych technologii oraz skuteczne zarządzanie zasobami i strategią rozwoju miasta na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców.

Konkurs Smart City ma na celu popularyzację osobowości i przedsięwzięć, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań, służących budowie inteligentnych miast w Polsce oraz miast realizujących tę idee. Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej, którzy poprzez realizowane projekty, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu.

Warto dodać, że tylko trzy miasta otrzymały główną nagrodę: Jaworzno (w kategorii do 100 tys. mieszkańców), Rzeszów (w kategorii od 100 tys. mieszkańców) oraz Wrocław (w kategorii powyżej 500 tys. mieszkańców).

Jaworzno z nagrodą Smart City – fot. A.Tura
Jaworzno z nagrodą Smart City – fot. A.Tura

– Jaworzno staje się liderem innowacji, to u nas na regularnych trasach jeździł pierwszy elektryczny autobus. Nasze doświadczenia pozwoliły go udoskonalić, teraz dysponujemy 24 elektrycznymi autobusami w naszej flocie – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. – Nie poprzestajemy na tym, do 2020 roku zakupimy kolejnych 20 ekologicznych – elektrycznych autobusów. Aby zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, wspólnie z moimi współpracownikami zaproponowałem wprowadzenie rewolucyjnej taryfy biletowej – u nas mieszkaniec będzie mógł podróżować za 180 zł przez cały rok, na wszystkich liniach PKM-u, bez ograniczeń – podkreśla prezydent Silbert.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ogromne zmiany w centrum Jaworzna

Jaworzno bierze również udział w przyszłościowym projekcie – wdrożenia do ruchu miejskiego pojazdów autonomicznych. – Te prace się materializują. Pod koniec lutego fragmenty naszego miasta zostały zeskanowane na potrzeby stworzenia cyfrowej mapy, tak aby pojazdy autonomiczne mogły poruszać się po mieście – dodaje Paweł Silbert.

Prezydent Jaworzna patrzy daleko w przyszłość i już teraz snuje plany o autobusach autonomicznych. – W perspektywie pięciu lat chcielibyśmy wdrożyć do użytku pierwszy autobus autonomiczny na regularnych trasach – zdradza Paweł Silbert.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Za 180 zł przez cały rok. Rewolucja cenowa w PKM Jaworzno

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

  1. W Sosnowcu myślą o stadionie, a drogi mamy jak ser szwajcarski. Mieszkańców już dużo poniżej 200 tys., jak tak dalej pójdzie to nikt nie będzie chciał tu mieszkać i Sosnowiec ponownie stanie się wsią

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here